Reklama

Świat

Syria: rząd zezwolił na objęcie pomocą humanitarną wszystkich obszarów dotkniętych trzęsieniem ziemi

PAP
Dodano: 11.02.2023
71584_11lu4
Share
Udostępnij
Międzynarodowa pomoc humanitarna będzie mogła dotrzeć do wszystkich obszarów dotkniętych trzęsieniem ziemi w Syrii, również na tereny kontrolowane przez rebeliantów – zdecydował reżimowy rząd prezydenta Syrii Baszara al-Asada.

"Rada Ministrów wyraziła zgodę na dostarczanie pomocy humanitarnej na całe" terytorium Syrii, "w tym na tereny pozostające poza kontrolą państwa" – poinformował rząd syryjski.

Damaszek stwierdził, że dystrybucja pomocy powinna być „nadzorowana przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i Syryjskiego Czerwonego Półksiężyca” przy wsparciu ONZ.

Do tej pory prawie cała pomoc udzielana obszarom kontrolowanym przez rebeliantów przechodziła z Turcji tylko przez przejście graniczne Bab al-Hawa.

Według ONZ na syryjskich terenach dotkniętych trzęsieniem ziemi bezdomnością jest zagrożonych 5,3 miliona ludzi.

Światowy Program Żywnościowy (WFP), wyspecjalizowana agencja ONZ, ustaliła liczbę osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w obu krajach na 874 000 i oceniła, że potrzebne jest 77 milionów dolarów na zapewnienie im żywności.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 23 miliony ludzi w obu krajach jest "potencjalnie narażonych, w tym około pięć milionów osób jest szczególnie narażonych" na kryzys zdrowotny, który mógłby spowodować wśród ludności jeszcze większe szkody niż trzęsienie ziemi.

Jak pisze agencja AFP, organizacje humanitarne są szczególnie zaniepokojone rozprzestrzenianiem się cholery, która ponownie pojawiła się w Syrii.

Według najnowszych oficjalnych raportów, trzęsienie ziemi spowodowało śmierć co najmniej 24 218 osób: 20 665 w Turcji i 3553 w Syrii.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy