Reklama

Świat

Ukraina: Zełenski podziękował Polsce za inicjatywę w sprawie dostaw czołgów, odznaczył szefa MON

Jarosław Junko/PAP
Dodano: 04.02.2023
71376_44544948_44544947
Share
Udostępnij
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za wsparcie w walce z rosyjską agresją i podkreślił jej ważną rolę jako inicjatora tzw. koalicji czołgowej. Szef państwa spotkał się w piątek w Kijowie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, któremu wręczył Order Za Zasługi I Klasy.
„Dziękuję za konkretne i ważne kroki, które Polska czyni dla wzmocnienia naszych sił zbrojnych” – oświadczył Zełenski.
 
Prezydent podziękował także za pomoc Polski na wielu innych płaszczyznach oraz solidarność narodu polskiego z Ukraińcami.
 
„Prezydent zaznaczył przywódczą rolę Polski w pomocy na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy oraz ważną rolę Warszawy w zapoczątkowaniu koalicji czołgowej dzięki decyzji (Polski – PAP) o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2” – przekazało biuro prasowe Zełenskiego.
 
Szef państwa wyraził nadzieję, że decyzje o przekazaniu ukraińskiej armii ciężkiego uzbrojenia niebawem przyniosą wyniki na froncie wojny Rosji przeciwko jego państwu.
 
„Stworzenie koalicji czołgowej to nie tylko wzmocnienie Sił Zbrojnych Ukrainy, ale również przyspieszenie wyzwalania ukraińskich terytoriów. Jestem wdzięczny za znaczące wsparcie Polski w tej sprawie” – powiedział Zełenski.
 
Według kancelarii prezydenckiej w Kijowie Zełenski poinformował Błaszczaka o sytuacji na froncie oraz potrzebach wojsk i omówił z nim dalsze działania. Szczególną uwagę poświęcono zaplanowanemu na połowę lutego spotkaniu państw, które wspierają obronność Ukrainy w ramach tzw. formatu Ramstein.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy