Reklama

Świat

Prezydent Zełenski po szczycie Ukraina-UE: Ukraina nie straci

PAP
Dodano: 03.02.2023
71369_44541961_44541066
Share
Udostępnij
Unijne sankcje powinny uniemożliwić Rosji odbudowę potencjału wojskowego – powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej po szczycie UE-Ukraina w Kijowie. Podkreślił, że Ukraina nie straci "ani jednego dnia" na drodze do akcesji do Unii.
Zełenski, któremu podczas konferencji prasowej towarzyszyli szefowa KE Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, podziękował za nieustanne wsparcie Unii Europejskiej dla jego kraju oraz przekazanie Kijowowi przez UE kolejnej transzy wsparcia finansowego.
 
"Rosja stara się zmienić sytuację na froncie na swoją korzyść" i dlatego kluczowe znaczenie dla Ukrainy ma dostarczenie jej przez sojuszników pocisków dalekiego zasięgu – przekonywał Zełenski.
 
Ukraina utrzyma Bachmut i wyzwoli część Donbasu okupowaną przez Rosję, jeśli otrzyma pociski dalekiego zasięgu. Im silniejsza będzie ukraińska obrona przeciwrakietowa, tym szybciej zakończy się agresja Rosji i zapewnione zostanie bezpieczeństwo dla Ukrainy i Europy – dodał ukraiński przywódca.
 
Von der Leyen wyjaśniła, że nie istnieje sztywny harmonogram przystąpienia Ukrainy do UE, a Kijów musi najpierw spełnić pewne wymagania. Zapowiedziała także, że w ramach kolejnego pakietu unijnych sankcji na Moskwę uwzględnione zostaną też ograniczenia dotyczące podzespołów wykorzystywanych do produkcji dronów używanych przez Rosję w wojnie na Ukrainie.
 
Podkreśliła, że Ukraina może być źródłem inspiracji dla Europy – choćby wówczas, gdy setki tysięcy Ukraińców wymieniają stare żarówki na energooszczędne żarówki LED. Poinformowała, że Unia przekaże Ukrainie 35 mln żarówek ledowych.
 
Michel oświadczył, że nie ma bezpiecznej i niezależnej Europy bez wolnej i bezpiecznej Ukrainy. Oznajmił, że celem Unii jest dalsze wzmacnianie praworządności na Ukrainie, aby zapewnić, że Ukraina i Wspólnota znajdą się jeszcze bliżej siebie, niż obecnie.
 
"Unia Europejska jest z wami dzisiaj i będzie z wami jutro. Będzie z wami tak długo, jak będzie to niezbędne. Będziemy stali u waszego boku, aby odbudować ten kraj" – dodał. "Unia Europejska to Ukraina, a Ukraina to Unia Europejska" – podkreślił Michel.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy