Reklama

Świat

UE: Grupa EBI przeznacza 17 mld euro na projekty zrównoważonej energii

Artur Ciechanowicz/PAP
Dodano: 02.02.2023
71337_44533600_44533522
Share
Udostępnij
Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego przeznaczyła w 2022 r. rekordową kwotę na rzecz nowego finansowania odnawialnych źródeł energii, wydajności, magazynowania i rozwoju sieci – poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli prezes EBI Werner Hoyer.
Z przedstawionych danych wynika, że EBI przyznało na projekty zrównoważonej energii w UE bezprecedensową kwotę 17,06 mld euro.
 
Łączne finansowanie Grupy EBI (Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego) zatwierdzone w zeszłym roku wyniosło 72,5 mld euro, co ma wesprzeć inwestycje w wysokości około 260 mld euro i stworzyć 950 tys. miejsc pracy do 2026 r.
 
Prawie połowa pożyczek EBI w UE (45,9 proc.) została przyznana na realizację projektów w regionach objętych polityką spójności.
 
"Wywiązaliśmy się z naszych obietnic, przekroczyliśmy nasze cele" – powiedział prezes EBI Werner Hoyer. "Bank UE wykorzystuje pełną skalę swojej siły finansowej, aby złagodzić gospodarcze skutki nieuzasadnionej agresji Putina i stworzyć solidną podstawę dla trwałego ożywienia gospodarczego" – dodał.
 
EBI zaoferował Ukrainie natychmiastową pomoc zaraz po wybuchu wojny, wypłacając w zeszłym roku 1,7 miliarda euro, aby pomóc sfinansować najpilniejsze naprawy infrastruktury krajowej zniszczonej przez rosyjskie bombardowania. Bank pozostaje zaangażowany na Ukrainie, zgodnie z mandatem udzielonym przez przywódców UE oraz w ścisłej współpracy z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i partnerami międzynarodowymi.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy