Reklama

Świat

Prezydent Zełenski: Micheil Saakaszwili jest publicznie torturowany przez władze Gruzji

PAP
Dodano: 01.02.2023
71324_44527038_44527034
Share
Udostępnij
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił w środę, że jego zdaniem były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, odbywający w Tbilisi karę więzienia, jest publicznie torturowany przez władze Gruzji.
Zełenski powiedział to w Kijowie podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Austrii Alexandrem van der Bellenem. Pokazał przy tym zdjęcia przebywającego w szpitalu Saakaszwilego.
 
"To publiczne torturowanie obywatela Ukrainy. Nie poruszam kwestii, dlaczego aresztowano byłego prezydenta Gruzji, jakie są tego konsekwencje dla polityki i demokracji w Gruzji. To jest ich wewnętrzna sprawa. Mówię o aresztowaniu obywatela Ukrainy Micheila Saakaszwilego, który jest codziennie publicznie torturowany. Myślę, że ich celem jest zabicie go" – powiedział Zełenski.
 
Jak pisze agencja Ukrinform, według Zełenskiego Saakaszwili został otruty, a "teraz jest powoli zabijany".
 
Wcześniej w środę ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec zaapelował do władz Gruzji, by dopuściły go do Saakaszwilego, który – jak przypomniał – ma obywatelstwo ukraińskie.
 
"Były prezydent Gruzji, obecnie obywatel Ukrainy Micheil Saakaszwili, jest w stanie krytycznym" – napisał Łubinec na Facebooku. Jak dodał, "cały świat śledzi pogarszanie się stanu" byłego prezydenta.
 
Współpracownicy Saakaszwilego oświadczyli we wtorek, że stan byłego prezydenta jest krytyczny. Władze szpitala temu zaprzeczają i uniemożliwiły mu przeniesienie na oddział intensywnej terapii.
 
Saakaszwili odbywa wyrok sześciu lat więzienia za nadużywanie władzy, co on i jego zwolennicy uważają za karę motywowaną politycznie. Został zatrzymany jesienią 2021 roku po powrocie z Ukrainy. Podczas pobytu na Ukrainie pełnił funkcje rządowe i uzyskał obywatelstwo tego kraju.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy