Reklama

Świat

Prezydent Zełenski: musimy uformować pancerną pięść wolności

PAP
Dodano: 26.01.2023
71192_26st1
Share
Udostępnij
Dziękuję sojusznikom za gotowość dostarczenia nam nowoczesnych, bardzo potrzebnych czołgów; musimy uformować pancerną pięść wolności, po której uderzeniu rosyjska tyrania już się nie podniesie; możemy to zrobić i to zrobimy – oświadczył w środę w wieczornym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Dzisiaj mamy dzień wyjątkowo pomyślnych wiadomości dla Ukrainy. Jest (już) koalicja czołgów. Jest też decyzja o rozpoczęciu dostaw (tych pojazdów) w celu obrony (naszego kraju). (…) Wszystko to dowodzi najważniejszego w tej chwili dla świata faktu – tego, że wolność tylko się umacnia. A to, jak zjednoczeni wszyscy pracujemy na rzecz umocnienia wolności, obrony Ukrainy i Europy, jest historycznym osiągnięciem (zaangażowanych w ten proces) przywódców" – ocenił prezydent (https://tinyurl.com/5n6kc9y9).

Według Zełenskiego najważniejszymi kwestiami są obecnie szybkość dostaw czołgów, liczba przekazanych Kijowowi pojazdów, a także tempo szkoleń ukraińskich załóg pancernych. Jak dodał przywódca, kolejnym etapem wspierania Ukrainy powinno być dostarczanie jej coraz bardziej zaawansowanych rodzajów uzbrojenia, w tym m.in. samolotów bojowych.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Jak zapowiedział Biały Dom, czołgi, których liczba odpowiada jednemu ukraińskiemu batalionowi, zostaną zakupione dla Ukrainy; ich dostawa zajmie "miesiące", ale szkolenia rozpoczną się już wkrótce.

Wcześniej w środę rząd Niemiec zapowiedział dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. Berlin wyda też odpowiednie zezwolenia krajom partnerskim, które chcą szybko przekazać Kijowowi Leopardy 2 ze swoich zasobów. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy