Reklama

Świat

Czechy: szef MSZ zapewnia, że Czesi są gotowi bronić Polaków

Piotr Górecki / PAP
Dodano: 23.01.2023
71130_23st10
Share
Udostępnij
Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky zapewnił w poniedziałek, że Czesi zawsze będą gotowi bronić Polaków. Wpis zamieszczony przez szefa dyplomacji w sieci społecznościowej jest reakcją na słowa kandydata na prezydenta Czech Andreja Babisza, który stwierdził, że nie wysłałby żołnierzy w przypadku zaatakowania Polski.

„Czesi bardzo dobrze wiedzą, co znaczy polskie hasło +Za naszą i waszą wolność+. Jesteśmy nie tylko sąsiadami, lecz również strategicznymi partnerami i Czesi zawsze będą gotowi bronić Polaków” – napisał na Twitterze Lipavsky.

Wcześniej o sojuszniczych zobowiązaniach wynikających z artykułu piątego traktatu o NATO mówiła minister obrony Jana Czernochova. Krytycznie do słów Babisza odniosło się wielu publicystów, przytaczających opinie z Polski i państw bałtyckich. W czeskiej telewizji publicznej wypowiedział się minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu, który zapewnił Czechów, że w przypadku ataku na ich państwo, Estonia zawsze wyśle tam żołnierzy z pomocą.

Podczas niedzielnej debaty telewizyjnej przed mającym się odbyć w piątek i sobotę głosowaniem w drugiej turze wyborów prezydenckich, były premier i obecny kandydat na prezydenta Czech Andrej Babisz stwierdził, że w przypadku ataku na Polskę nie wysłałby żołnierzy z pomocą. Po debacie sprostował swoje słowa i zapewnił, że artykuł piąty traktatu NATO będzie przestrzegany.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy