Reklama

Świat

Prezydent Zełenski oddał hołd ofiarom katastrofy śmigłowca w Browarach

PAP
Dodano: 21.01.2023
71093_21st4
Share
Udostępnij
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w sobotę w uroczystościach żałobnych ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach koło Kijowa, w której zginęło 14 osób, w tym szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski – podał portal Hromadske.

Zełenski wraz z małżonką – Ołeną przyjechał do Domu Ukraińskiego w centrum Kijowa, gdzie trwa ostatnie pożegnanie wysokiej rangi urzędników MSW, którzy zginęli w katastrofie.

W uroczystości uczestniczył także szef biura (kancelarii) prezydenta, Andrij Jermak i były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Pojawili się też parlamentarzyści, ambasadorowie obcych państw i przywódcy religijni.

W Domu Ukraińskim żegnani są szefowie MSW: minister Monastyrski i jego dwaj zastępcy: Jewhenij Jenin i Jurij Łubkowycz, a także ich współpracownicy, którzy zginęli w katastrofie.

Oddzielnie odbędą się w sobotę na lotnisku w Niżynie uroczystości żałobne załogi śmigłowca, który rozbił się w środę rano w Browarach, w aglomeracji Kijowa.

W Browarach pożegnano w sobotę dwie inne ofiary tragedii: pięcioletnią dziewczynkę Miłanę i jej mamę – Ołenę, które zginęły przy upadku śmigłowca na ziemię. Do środowej katastrofy doszło w pobliżu przedszkola. Zginęło 14 osób, rannych zostało 25 osób, w tym 11 dzieci.

Monastyrski, z wykształcenia prawnik, kierował MSW Ukrainy od 2021 roku. Jenin jako wiceszef MSW zajmował się współpracą z resortami siłowymi innych państw. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podała, że rozpatruje kilka wersji przyczyny katastrofy, w tym: naruszenie zasad lotu, niesprawność techniczną śmigłowca i "umyślne działania dotyczące zniszczenia środka transportu". 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy