Reklama

Świat

Szef NATO: różne kraje Europy zadeklarowały w Ramstein przekazanie Ukrainie sprzętu pancernego

PAP
Dodano: 20.01.2023
71001_20st15
Share
Udostępnij
Różne kraje Europy zadeklarowały przekazanie Ukrainie sprzętu pancernego i jest to bardzo ważne wsparcie – powiedział w piątek na konferencji prasowej w Ramstein w Niemczech sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Chodzi o niemieckie wozy bojowe Marder, Wielka Brytania zdecydowała się wysłać Challengery, a Polska i Francja również zadeklarowały wysłanie czołgów" – sprecyzował Stoltenberg. "Jest to znaczące wsparcie dla Ukrainy" – dodał.

"Widzimy jedność sojuszników NATO w sprawie wysłania cięższego, zmechanizowanego sprzętu; to na ten temat toczą się konsultacje. Zapewnienie, że broń trafi na Ukrainę, to sprawa najwyższej pilności" – wskazał Stoltenberg.

"Jeśli Rosja wygra, będzie to tragedią dla Ukrainy, ale również zagrożeniem dla nas wszystkich" – ostrzegł szef NATO. "Celem Rosji jest zwycięstwo na polu bitwy, jednak aby uczynić możliwym zakończenie wojny przy stole negocjacyjnym, musimy zapewnić Ukrainie wsparcie wojskowe w walce z Rosją" – dodał.

Odpowiadając na pytanie o ewentualne powiązanie decyzji o wysłaniu na Ukrainę przez Niemcy czołgów Leopard z wysłaniem przez USA czołgów Abrams, Stoltenberg powiedział, że "takie spotkania, jak to tutaj, są ważne, bo pozwalają koordynować wysyłane Ukrainie wsparcie". "Ważnym komunikatem jest to, że sojusznicy wzmacniają dostawy, tworzą nowy wielki pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy" – oświadczył sekretarz generalny NATO. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy