Reklama

Świat

Nowy minister obrony Niemiec: Bundeswehra musi szybko stać się silniejsza i wspierać Ukrainę

PAP
Dodano: 19.01.2023
70975_19st15
Share
Udostępnij
Prezydent Frank-Walter Steinmeier mianował w czwartek Borisa Pistoriusa nowym szefem resortu obrony. Pistorius powiedział, że chce szybko przygotować Bundeswehrę do nowej sytuacji zagrożenia, która jest wynikiem rosyjskiego ataku na Ukrainę. Ważne jest też dalsze wspieranie Ukrainy, także dzięki zasobom Bundeswehry – podkreślił Pistorius w Berlinie.

Jak zapewnił Pistorius po odebraniu z rąk prezydenta Steinmeiera nominacji, w najbliższych działaniach ministerstwa ważne będzie dalsze wspieranie Ukrainy, także dostawami sprzętu z zasobów Bundeswehry. „To nie są zwykłe czasy, w Europie szaleje wojna. Rosja prowadzi brutalną wojnę, chcąc unicestwić suwerenny kraj – Ukrainę” – podkreślił Pistorius.

„Niemcy nie są stroną wojny. Niemniej jednak ta wojna nas dotyczy” – dodał Pistorius, zaznaczając, że pojęcie bezpieczeństwa nabrało obecnie innego znaczenia niż rok temu. „Dlatego teraz chodzi o to, aby Bundeswehra już teraz, szybko, stała się silna. Chodzi o odstraszanie, skuteczność i zdolność operacyjną” – powiedział Pistorius po przybyciu do Bendlerblock – siedziby ministerstwa obrony w Berlinie.

Przyznał, że większość zadań związanych z Zeitenwende (zapowiedzianym przez kanclerza Olafa Scholza punktem zwrotnym, w którego ramach na wyposażenie armii stworzono specjalny fundusz w wysokości 100 mld euro) jest dopiero do wykonania. Dodał, że niemieckie siły zbrojne były często w ostatnich dziesięcioleciach zaniedbywane.

Jak podkreślił, żołnierze potrzebują teraz wsparcia, a minister potrzebuje do wypełnienia swoich zadań „wsparcia wszystkich w Bundeswehrze, w ministerstwie obrony i powiązanych instytucjach”. „Bundeswehra ma do odegrania kluczową rolę w Zeitenwende. To będzie moje zadanie i zrobię wszystko co w mojej mocy, aby Bundeswehra mogła wypełnić tę misję – w interesie Niemiec, w interesie NATO i w interesie narodu” – zapewnił Pistorius.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy