Reklama

Świat

Prezydent Zełenski: musimy powstrzymać rosyjski faszyzm w taki sam sposób, w jaki wolny świat powstrzymał nazizm

PAP
Dodano: 14.01.2023
70868_14st17
Share
Udostępnij
Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać rosyjski faszyzm, tak jak kiedyś wolny świat powstrzymał nazizm – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę w wieczornym wystąpieniu wideo, dostępnym na jego stronie internetowej.

Prezydent Zełenski powiedział: "Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany atak rakietowy na ukraińskie miasta. Kijów, Charków, Odessa, Krzywy Róg, Dniepr, Winnica, Chmielnicki i inne miasta były celem terrorystów. Wszędzie celem ataku były obiekty cywilne!"

"W mieście Dniepr w wyniku tego rosyjskiego ataku zniszczony został budynek mieszkalny. Zwykły dziewięciopiętrowy budynek z płyty, których jest całkiem sporo w różnych miastach Europy Wschodniej i Środkowej. Wszystkie piętra tego budynku – od drugiego do dziewiątego – zawaliły się od wybuchu rosyjskiej rakiety" – poinformował.

Przekazał, że "udało się uratować kilkadziesiąt osób – rannych, w traumie, udziela się im pomocy. Wśród nich są dzieci, najmłodsza dziewczynka ma trzy lata".

"Usuwanie gruzu nadal trwa i potrwa całą noc. Na razie nie wiadomo, ile osób znajduje się pod gruzami. Niestety lista zabitych wydłuża się z każdą godziną… Rodzinom i bliskim składam wyrazy współczucia" – powiedział prezydent.

"Czy można powstrzymać rosyjski terror? Czy można to zrobić inaczej, niż na polu bitwy na Ukrainie? Niestety nie. Można i należy to robić na naszej ziemi, na naszym niebie, na naszym morzu. Co jest do tego potrzebne? Broń, która znajduje się w magazynach naszych partnerów i na którą czekają nasi żołnierze" – oznajmił Zełenski.

Prezydent podkreślił, że "żadna perswazja, ani czas nie powstrzymają terrorystów, którzy metodycznie zabijają nasz naród pociskami, kupionymi od Iranu dronami, własną artylerią, czołgami i moździerzami. Cały świat wie, co i jak może powstrzymać tych, którzy sieją śmierć".

Zełenski zwrócił uwagę, że ten zburzony dom w Dnieprze znajdował się przy ulicy Zwycięstwa. "Nadając jej tę nazwę ludzie mieli na myśli zwycięstwo nad nazistami w II wojnie światowej. Rosjanie przejęli wszystko od tego wroga wolnego świata. To oczywiste. I musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać rosyjski faszyzm, tak jak kiedyś wolny świat powstrzymał nazizm" – oświadczył prezydent Ukrainy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy