Reklama

Świat

Watykan: tradycyjny orszak w święto Trzech Króli przyciągnął na plac Św. Piotra tysiące wiernych

Marcin Furdyna / PAP
Dodano: 06.01.2023
70624_6st8
Share
Udostępnij
Plac Świętego Piotra i prowadząca do niego ulica via della Conciliazione były w piątkowe południe wypełnione tłumem ludzi. Turyści i wierni przyszli przede wszystkim podziwiać folklorystyczny orszak Viva La Befana, zorganizowany w Watykanie w święto Trzech Króli.

"Przyjechaliśmy na pogrzeb Benedykta XVI, ale postanowiliśmy przyjść na plac również dzisiaj, aby zobaczyć orszak – mówili przechodnie -Słyszeliśmy, że jest co podziwiać i nie rozczarowaliśmy się".

Zgromadzeni na placu nie odrywali wzroku i aparatów telefonów od przygotowań orszaku, śledząc każdy jego ruch i szybko przemieszczając się w najlepsze do obserwowania miejsca. Ich uwagę od kolorowych strojów oderwał tylko na kilkanaście minut papież Franciszek, który w południe pojawił się w oknie, aby spotkać się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Franciszek pozdrowił członków tradycyjnego folklorystycznego orszaku Viva La Befana, przybyłych na plac w historycznych strojach. W tym roku przyjechali oni z miejscowości Foligno w Umbrii, a tematem inicjatywy był pokój i solidarność oraz braterstwo między narodami. Zgromadzeni na placu podziwiali oryginalne stroje, orkiestry, a także kolorowe chorągwie, podrzucane wysoko i łapane w powietrzu z dużą zręcznością.

„Dzieci oczekują na przybycie Befany (La Befana), która jest zgorzkniałą, zgrzybiałą wiedźmą – bezzębną, z haczykowatym nosem i rozwianym włosem, nieodmiennie ubraną w łachmany” – pisze na swojej stronie Fundacja Orszak Trzech Króli, która organizuje orszaki w polskich miastach. Befana przynosi dzieciom słodycze oraz prezenty. „Jej imię jest brzmieniowo podobne do +Epifanii+, a więc Święta Objawienia” – dodaje.

Figurki wiedźm można spotkać między innymi w witrynach rzymskich kawiarni niedaleko placu Świętego Piotra.

„Kieruję moje myśli także do orszaków Trzech Króli, które dziś odbywają się w wielu miastach i wsiach w Polsce” – dodał papież. Podczas modlitwy i w trakcie występów artystycznych widoczne były też między innymi polskie flagi.

Jak podał Watykan, w piątek na placu Świętego Piotra i w jego okolicy zgromadziło się około 60 tysięcy osób. Dzień 6 stycznia jest we Włoszech dniem wolnym od pracy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy