Reklama

Świat

Papież: adorujmy Boga, a nie nasze ja i fałszywe bożki

Sylwia Wysocka / PAP
Dodano: 06.01.2023
70621_6st5
Share
Udostępnij
"Adorujmy Boga, a nie nasze ja; adorujmy Boga, a nie fałszywe bożki, które uwodzą nas powabem prestiżu i władzy" – apelował papież Franciszek podczas mszy w uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) w bazylice Świętego Piotra w Watykanie.

W homilii papież mówił, że „Jezus przychodzi jak gwiazda wschodząca, aby oświecić wszystkie narody i rozjaśnić noce ludzkości”.

Podkreślił następnie: „Fascynująca przygoda tych Mędrców ze Wschodu uczy nas, że wiara nie bierze się z naszych zasług ani z wywodów teoretycznych, lecz jest darem Boga”. Jego łaska pomaga obudzić się z apatii i zostawić miejsce na ważne pytania życia – wyjaśnił.

Franciszek tłumaczył: „Droga wiary zaczyna się wtedy, gdy z łaską Bożą, czynimy miejsce dla niepokoju, który nie pozwala nam zasnąć; gdy pozwalamy stawiać sobie pytania, gdy nie zadowalamy się spokojem naszych przyzwyczajeń, ale narażamy się na ryzyko w wyzwaniach każdego dnia”.

Jak zauważył, „każdego dnia klimat, którym oddychamy, oferuje środki uspokajające duszę, namiastki mające uspokoić nasz niepokój i zgasić” ważne pytania.

„Od produktów konsumpcji po uwodzenie przyjemności, od spektakularnych debat po bałwochwalstwo dobrobytu; wszystko zdaje się nam mówić: nie myśl za dużo, daj spokój, ciesz się życiem” – ostrzegł.

„Często staramy się umieścić nasze serca w sejfie komfortu, ale gdyby uczynili tak Mędrcy, nigdy nie spotkaliby Pana” – stwierdził.

Franciszek zaznaczył, że Bóg mieszka w niespokojnych pytaniach; w potrzebie sprawiedliwości i miłości.

„Wiara jest podróżą, pielgrzymką, historią wyruszania i wyruszania na nowo. Pamiętajmy o tym: wiara nie wzrasta, jeśli pozostaje statyczna; nie możemy jej zamknąć w jakiejś osobistej pobożności ani uwięzić w murach kościołów, ale musimy ją ponieść, żyć nią w nieustannej drodze ku Bogu i ku braciom” – powiedział.

Apelował do wierzących: „Adorujmy Boga, a nie nasze ja; adorujmy Boga, a nie fałszywe bożki, które uwodzą nas powabem prestiżu i władzy; powabem fałszywych informacji. Adorujmy Boga, aby nie kłaniać się przed rzeczami, które przemijają i przed uwodzicielskimi, ale pustymi logikami zła”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy