Reklama

Świat

Ukraina: wojna doprowadziła do uwolnienia ponad 33 mln ton gazów cieplarnianych

PAP
Dodano: 03.01.2023
70572_3st1
Share
Udostępnij
Wojna na Ukrainie doprowadziła do uwolnienia ponad 33 mln ton gazów cieplarnianych, a rosyjskie bombardowania zniszczyły miliony hektarów terenów wiejskich i liczne rezerwaty przyrody – poinformowała we wtorek stacja SVT, powołując się na ukraińskie ministerstwo ochrony środowiska.

"Dzika przyroda została w kraju zdewastowana, a wyrządzone środowisku szkody wyceniono na wartość co najmniej 370 mld euro" – zaznaczyła szwedzka telewizja. Ukraińskie ministerstwo ostrzegło przed "pogłębieniem kryzysu klimatycznego", do którego doprowadza rosyjska inwazja. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaznaczył z kolei, że "bezpośrednio zagrożone są miliony hektarów rezerwatów przyrody w kraju".

Pola uprawne na Ukrainie są skażone metalami ciężkimi pochodzącymi z walk i mogły zostać dodatkowo zanieczyszczone innymi chemikaliami, które wyciekły z amunicji i pojazdów – poinformowała SVT.

Reznikow zwrócił również uwagę na niewystarczającą dyskusję na temat tego, jaki wpływ na klimat ma uwolnienie 33 mln ton gazów cieplarnianych. Rozpoczęta 24 lutego przez Rosję wojna przeciwko Ukrainie odpowiadała w 2022 roku za około jeden procent globalnych emisji – podała SVT.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy