Reklama

Świat

Ukraina: wszczęto sprawę karną dotyczącą prezentu dla gen. Szymczyka

PAP
Dodano: 20.12.2022
70103_44239548_36602864
Share
Udostępnij
Wiceszef MSW Ukrainy Jewhenij Jenin poinformował we wtorek o wszczęciu postępowania karnego dotyczącego wybuchu granatnika będącego prezentem od policji ukraińskiej dla komendanta głównego polskiej policji gen. Jarosława Szymczyka.
"W ostatnich dniach wszczęto odpowiednie postępowanie karne, w ramach którego odbywa się śledztwo przedsądowe, trwają przesłuchania" – powiedział Jenin, cytowany przez agencję Ukrinform.
 
Dodał, że funkcjonariusze ukraińscy "są w kontakcie ze stroną polską w celu zapewnienia obiektywności dochodzenia i po to, aby wyciągnąć odpowiednie wnioski, tak by tego rodzaju incydenty nigdy się nie wydarzały".
 
Jak informował wcześniej Ukrinform, podczas wizyty na Ukrainie generałowi Szymczykowi zostały wręczone dwa granatniki przeciwpancerne, prawdopodobnie RGW-90. Pierwszy był podarunkiem od szefa ukraińskiej policji Ihora Kłymenki – był to granatnik przeciwpancerny, z którego strzelano do rosyjskich czołgów; z wyglądu przypomina długą tubę, uszczelnioną z obu stron styropianem. Został on przerobiony na głośnik, a Kłymenko, według jednego z członków polskiej delegacji, włączył nawet muzykę, aby zademonstrować jego działanie i zapewnić, że w środku nie ma materiałów wybuchowych.
 
Po spotkaniu z szefem Państwowej Służby ds. Sytacji Nadzwyczajnych (DSNS) Serhijem Krukiem, Szymczyk otrzymał w prezencie identyczną tubę granatnika i został zapewniony, że granatnik jest zużyty i bezpieczny. Generałowi powiedziano też, że tubę "można przewozić bez żadnych dokumentów i że warta jest tyle, co złom" – relacjonował Ukrinform, powołując się na komunikat DSNS.
 
"Otrzymałem informację, że odpowiedzialny za przekazanie prezentu generałowi Jarosławowi Szymczykowi zastępca szefa Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych generał Dmytro Bondar został zawieszony" – napisał we wtorek na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy