Reklama

Świat

Prezydent Macron: jest porozumienie w sprawie wycofania ciężkiej broni z elektrowni jądrowej w Zaporożu

Katarzyna Stańko/PAP
Dodano: 13.12.2022
69793_13gr2
Share
Udostępnij
Jest porozumienie w sprawie wycofania ciężkiej broni z elektrowni jądrowej w Zaporożu, choć wciąż trwają negocjacje dotyczące warunków tego porozumienia. Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją w Zaporożu – poinformował we wtorek prezydent Emmanuel Macron podczas międzynarodowej konferencji „Solidarni z narodem ukraińskim” w Paryżu.
„Udało się nam uniknąć Czarnobyla, a naszym celem jest ochrona Zaporoża. Nadchodzące tygodnie będą kluczowe” – powiedział Macron, przybywając na konferencję z udziałem ponad 40 międzynarodowych przedstawicieli, której Francja jest gospodarzem.
 
Celem konferencji jest zapewnienie pomocy Ukrainie w przetrwaniu zimy w czasie rosyjskich ataków na jej infrastrukturę cywilną.
 
Prezydent Macron podkreślił, że wolą społeczności międzynarodowej jest pomóc Ukraińcom „stawić tej zimy opór” Rosji, która postępuje „tchórzliwie” i której celem jest „zanurzenie się w mroku i zimnie”.
 
"Rosja próbuje siać terror wśród ludności poprzez ataki na infrastrukturę cywilną" – podkreślił prezydent Francji.
 
W konferencji biorą udział m.in.: pierwsza dama Ukrainy Olena Zełenska i premier Ukrainy Denys Szmyhal. Przemówienie online wygłosi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
 
W konferencji biorą udział również reprezentanci francuskiego biznesu zainteresowani odbudową Ukrainy po wojnie oraz francuscy i europejscy dyplomaci.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy