Reklama

Świat

Rząd USA wysłał na Ukrainę sprzęt energetyczny wart 13 mln dolarów

PAP
Dodano: 13.12.2022
69772_44186307_44186290
Share
Udostępnij
USA wysłały na Ukrainę pierwszą część obiecanego wcześniej sprzętu energetycznego, która jest warta około 13 mln dolarów, w ramach wsparcia ukraińskiej infrastruktury krytycznej, będącej celem ataków Rosji – poinformowała we wtorek agencja Reutera za anonimowym źródłem w amerykańskim rządzie.
Inny przedstawiciel amerykańskiej administracji przekazał, że dwa kolejne samoloty wypełnione sprzętem dla Ukrainy opuszczą Stany Zjednoczone jeszcze w tym tygodniu. W listopadzie sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił, że jego kraj przekaże Ukrainie sprzęt o łącznej wartości 53 mln dolarów w celu wsparcia jej sieci energetycznej.
 
Od października Rosjanie przeprowadzają ataki na ukraińską infrastrukturę krytyczną, co według Kijowa i jego sojuszników stanowi operację wycelowaną przeciwko ludności cywilnej. Po ostatnich bombardowaniach miliony ludzi na Ukrainie żyje bez światła elektrycznego i ogrzewania, choć temperatury spadły już poniżej zera.
 
Rosja "próbuje celowo zamrozić Ukraińców wraz z nadejściem zimy" – przekazał Reutersowi wysoki rangą amerykański urzędnik, chcący zachować anonimowość. "Naszą strategią jest obecnie pomoc Ukrainie w obronie przed tymi atakami z premedytacją wymierzonymi w cywilną infrastrukturę energetyczną, bo mogą one doprowadzić do katastrofy humanitarnej" – dodał.
 
Już wcześniej USA przeznaczyły 55 mln dolarów na zakup agregatów i innego sprzętu potrzebnego do wznowienia dostaw prądu dla obszarów dotkniętych rosyjskim bombardowaniem, a także 145 mln na wzmocnienie ukraińskiej sieci energetycznej. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy