Reklama

Świat

UE postanawia zamrozić 6,3 mld euro funduszy dla Węgier z uwagi na praworządność

Łukasz Osiński/PAP
Dodano: 13.12.2022
69770_44185592_44185590
Share
Udostępnij
Unia Europejska postanowiła zamrozić 6,3 mld euro funduszy dla Węgier z uwagi na praworządność – podała Rada UE w komunikacie. Decyzja została podjęta przez ambasadorów państw członkowskich przy UE większością kwalifikowaną w ramach unijnego mechanizmu warunkowości.
"Ambasadorowie państw członkowskich UE zalecili dziś Radzie przyjęcie w drodze procedury pisemnej decyzji wykonawczej na mocy rozporządzenia w sprawie warunkowości w odniesieniu do Węgier. Zalecenie oznacza, że Komitet Stałych Przedstawicieli uzyskał wymaganą większość kwalifikowaną do wprowadzenia środków ochrony budżetu Unii przed skutkami naruszeń zasad praworządności na Węgrzech, dotyczących zamówień publicznych, skuteczności działań prokuratorskich oraz walki z korupcją na Węgrzech. Wpływ tego zawieszenia na budżet wynosi około 6,3 mld euro w postaci zobowiązań budżetowych" – podała Rada w komunikacie.
 
"Biorąc pod uwagę, że środki zaradcze przyjęte dotychczas przez Węgry są dotknięte istotnymi uchybieniami, które poważnie zagrażają ich adekwatności do zaradzenia naruszeniom zasad praworządności stwierdzonym przez Komisję w jej wniosku, Rada uważa, że wynikające z tego ryzyko dla budżetu Unii pozostaje wysokie. Jednak w świetle liczby i znaczenia środków zaradczych, które Węgry wdrożyły w zadowalający sposób, oraz biorąc pod uwagę stopień współpracy, +rozsądnym przybliżeniem+ byłoby ustalenie pozostałego ryzyka dla budżetu na poziomie 55 proc. zobowiązań" – napisano.
 
Rozporządzenie w sprawie warunkowości jest instrumentem mającym na celu ochronę budżetu Unii i interesów finansowych Unii.
 
W ostatnim czasie Węgry przyjęły szereg "środków zaradczych". Jednak 30 listopada na podstawie swojej analizy, którą potwierdziła w zaktualizowanej ocenie z dnia 9 grudnia, Komisja stwierdziła, że te "środki zaradcze" nie były w pełni zadowalające, aby osiągnąć cel rozporządzenia w sprawie warunkowości, jakim jest ochrona budżetu Unii.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy