Reklama

Świat

Antony Blinken: partnerstwo USA i Polski nigdy nie było ważniejsze i skuteczniejsze niż obecnie

Oskar Górzyński / PAP
Dodano: 10.12.2022
69719_9gr18
Share
Udostępnij
Nie przypominam sobie czasu, gdy partnerstwo Stanów Zjednoczonych i Polski było ważniejsze i skuteczniejsze niż obecnie – oświadczył w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken na początku spotkania z szefem polskiego MSZ Zbigniewiem Rauem. Stwierdził też, że polskie przywództwo pełni kluczową rolę we wspieraniu Ukrainy.

"Nie przypominam sobie czasu, gdy partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi i Polską było ważniejsze i skuteczniejsze niż obecnie. Dzięki polskiemu przywództwu, stoimy silnie razem we wsparciu Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji, dostarczając pomocy wojskowej, pomocy gospodarczej i humanitarnej" – powiedział Blinken, witając Raua w Departamencie Stanu.

Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślał "nadzwyczajną" postawę Polski i jej hojność wobec uchodźców, a także chwalił przewodnictwo Polski w OBWE.

"Pracujemy też razem, by wzmocnić NATO i wdrożyć nową koncepcję strategiczną" – dodał.

Przypomniał też, że ostatnie spotkanie z ministrem Rauem w Waszyngtonie miało miejsce w lutym, tuż przed rosyjską agresją.

"Nie spodziewaliśmy się tego, a mimo to, kiedy doszło do tego tragicznego wydarzenia, jako sojusznicy i członkowie NATO zareagowaliśmy ze stanowczością, odpornością i determinacją w obronie naszego partnera" – oznajmił Rau. Zapowiedział, ze rozmowy będą dotyczyć współpracy wojskowej, gospodarczej i energetycznej, w tym w zakresie energetyki jądrowej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy