Reklama

Świat

Sekretarz generalny NATO: warunkiem wstępnym ewentualnego wstąpienia Ukrainy do Sojuszu jest jej zwycięstwo w wojnie

PAP
Dodano: 30.11.2022
69450_30li1
Share
Udostępnij
Warunkiem wstępnym ewentualnego wstąpienia Ukrainy do NATO jest jej zwycięstwo w wojnie – powiedział w środę w Bukareszcie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Ukraina osiągnęła wiele, ale nie możemy lekceważyć Rosji" – przypomniał Stoltenberg. "Wojna ujawniła niebezpieczne uzależnienie od rosyjskiego gazu, dlatego powinniśmy przemyśleć stosunki z innymi autorytarnymi reżimami i zależności od nich, choćby od Chin" – dodał.

"Najważniejszym i najpilniejszym wysiłkiem jest obecnie to, żeby zapewnić Ukrainie przetrwanie jako państwu suwerennemu i niepodległemu. By to osiągnąć, musimy zmobilizować jak najwięcej środków militarnych, ekonomicznych i finansowych. To właśnie robimy i na tym się skupiamy" – zapewnił Stoltenberg.

"Uzgodniliśmy wśród członków NATO podtrzymanie pomocy udzielanej Kijowowi" – dodał, podsumowując spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu.

Stoltenberg odniósł się również do zaangażowania NATO w partnerstwo z Bośnią i Hercegowiną, Gruzją oraz Mołdawią. "Jeśli istnieje lekcja z sytuacji na Ukrainie, jest nią to, że musimy te państwa wspierać już teraz" – oświadczył sekretarz generalny NATO. 


Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy