Reklama

Świat

Prezydent Duda: bezpieczna Europa to taka, w której Rosja ponosi klęskę polityczną, wojskową i gospodarczą

Aleksandra Rebelińska, Edyta Roś / PAP
Dodano: 25.11.2022
69295_25li7
Share
Udostępnij
Bezpieczna Europa to taka, w której Rosja ponosi klęskę polityczną, wojskową i gospodarczą; Europa musi być zjednoczona i silna – powiedział w piątek w Kownie prezydent Andrzej Duda. Przyszłość Europy wymaga odważniejszych i bardziej zdecydowanych działań, niż kiedykolwiek wcześniej – ocenił.

Prezydent bierze udział w międzynarodowej konferencji The Idea of Europe organizowanej przez Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie.

"Po 24 lutego Europa, jaką znaliśmy i jaką budowaliśmy, zmieniła się na zawsze. Wspólne wartości, jak jedność, solidarność, pokój, zaufanie i prymat prawa międzynarodowego – wszystko to zostało poddane trudnej próbie" – mówił prezydent.

Podkreślił, że wojna na Ukrainie wywołana przez Rosję przy pomocy Białorusi sprawiła, że obywatele Europy zaczęli obawiać się o swoje bezpieczeństwo, przyszłość i pokój. "Mimo to zachowujemy jedność w UE i w ramach NATO. Jesteśmy silni i gotowi, aby odpowiedzieć Rosji" – zaznaczył.

Zdaniem Dudy Europa powinna dzisiaj wzmacniać swoje zdolności obronne. "Europa musi być zjednoczona i silna" – oświadczył.

Prezydent wskazywał też, że ukraińskie sukcesy w wojnie zależą nie tylko od męstwa Ukraińców, ale również od skoordynowanego międzynarodowego wsparcia, w tym tego o charakterze wojskowym.

"Bezpieczna Europa to Europa, w której Rosja ponosi klęskę polityczną, wojskową i gospodarczą. Rosja, która ponosi klęskę to bezpieczna Ukraina, Polska, Litwa, Łotwa, Rumunia i cała reszta Europy" – powiedział Duda.

Zwracał uwagę, że Europa toczy również walkę z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią Covid-19, a także próbuje uniezależnić się od rosyjskich surowców. "Przyszłość Europy wymaga odważniejszych i bardziej zdecydowanych działań, niż kiedykolwiek wcześniej" – ocenił prezydent.

"Jesteśmy za integracją europejską, ale integracja europejska musi być prowadzona w sposób rozsądny i przy poszanowaniu opinii, stanowisk i suwerenności oraz równości wszystkich państw członkowskich" – powiedział.

Prezydent wskazywał, że o członkostwie w UE marzą Ukraińcy, obywatele państw Bałkanów i Mołdawianie. "Polska wspiera rozszerzanie UE i aspiracje naszych partnerów. Wiemy, że stabilność i bezpieczeństwo w tych państwach wiążą się ze stabilnością i bezpieczeństwem w całej UE" – oświadczył Duda.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy