Reklama

Świat

Witold Bańka wybrany na drugą kadencję szefa WADA

PAP
Dodano: 18.11.2022
69091_18li3
Share
Udostępnij
W piątek w Montrealu Rada Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) dokonała reelekcji Witolda Bańki na drugą, trzyletnią kadencję szefa tej organizacji. Bańka, pełniący tę funkcję od 1 stycznia 2020 roku, nie miał kontrkandydata i wybrano go przez aklamację.

W ponad półgodzinnym wystąpieniu poprzedzającym oficjalną reelekcję Bańka podsumował pierwszą kadencję, a także wskazał kluczowe kwestie na najbliższe trzy lata.

"Pandemia była wielkim wyzwaniem dla całego świata, nie tylko tego sportowego. Nie tak wyobrażałem sobie początek mojej prezydencji. Jestem dumny jak WADA i cała społeczność antydopingowa poradziła sobie z tym wyzwaniem. Liczba pobieranych próbek jest już większa niż przed pandemią" – podkreślił.

Za największe osiągnięcia w minionych trzech latach wymienił też m.in. reformę zarządzania WADA, powołanie nowego departamentu edukacji, a także zwiększenie budżetu, co było jednym z punktów jego programu wyborczego.

"Budżet z 37,6 mln dolarów w 2019 roku udało się zwiększyć do nieco ponad 50 mln w 2023" – powiedział.

Bańka pochwalił się także pierwszym kontraktem sponsorskim, który został podpisany z afrykańskim nadawcą telewizyjnym. Pochodzące z niego środki wspomogą fundusz edukacji.

"W perspektywie są kolejne umowy, ale z racji specyfiki negocjacji nie mogę jeszcze mówić o szczegółach" – dodał.

Największe wyzwania na drugą kadencję to znaczne zwiększenie liczby testów, dalszy rozwój edukacji, prewencji oraz komunikacji ze sportowcami.

"Sportowcy zawsze są w centrum naszego działania. Antydoping zawsze będzie trudną skomplikowaną materią. Sportowcy potrzebują kogoś, do kogo będą mogli się zwrócić, aby rozwiał ich wątpliwości. Oczywiście zwalczanie dopingu polega na łapaniu i karaniu, ale również ważne jest wspieranie i zapobieganie. Dlatego będę kontynuował wysiłki w zakresie informowania o naszej pracy oraz poprawianiu komunikacji" – zapowiedział Bańka.

WADA powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

Bańka jest absolwentem politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako sportowiec specjalizował się w biegu na 400 m. W 2007 roku w Osace cieszył się z brązowego medalu mistrzostw świata wywalczonego w sztafecie 4×400 m. W 2015 roku został ministrem sportu i turystyki. Funkcję tę pełnił do listopada 2019, kiedy podczas kongresu w Katowicach oficjalnie zatwierdzono jego wybór na szefa WADA.

Zastępcą Bańki pozostanie wywodząca się z ruchu olimpijskiego Yang Yang. 46-letnia Chinka jest dwukrotną mistrzynią olimpijską w short tracku. W przeszłości zasiadała w Komisji Zawodniczej WADA.

W Radzie Fundacji, oprócz prezydenta WADA i jego zastępcy, zasiada po 18 przedstawicieli ruchu olimpijskiego oraz rządów krajów (pięciu reprezentantów ma Europa, po czterech Azja i kontynent amerykański, trzech Afryka i dwóch Oceania).

Prezydentem WADA nie można być dłużej niż dwie kadencje.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy