Reklama

Świat

APEC: przywódca Chin apeluje o odrzucenie “zimnowojennego myślenia” i konfrontacji bloków

PAP
Dodano: 17.11.2022
69019_17li1
Share
Udostępnij
Musimy wspólnie odrzucić „zimnowojenny sposób myślenia” i podział świata na zwaśnione bloki – oświadczył przywódca Chin Xi Jinping w opublikowanym w czwartek przemówieniu na szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Bangkoku.

Działania nasilające spory i zniekształcające normy międzynarodowe stały się zbyt powszechne – przestrzegł chiński przywódca, wzywając do sprzeciwu wobec unilateralizmu, protekcjonizmu i prób upolityczniania relacji handlowych.

Pierwotnie Xi miał wygłosić to przemówienie na forum biznesowym towarzyszącym szczytowi APEC, ale jego wystąpienie odwołano w związku z nieprzewidzianą kolizją w harmonogramie wydarzeń – podała agencja Reutera, powołując się na organizatorów forum.

Szczyt odbywa się w okresie nasilonych napięć geopolitycznych, związanych między innymi z narastającą rywalizacją Chin z USA oraz napaścią Rosji na Ukrainę, która pogłębiła problemy światowej gospodarki.

W przemówieniu, przekazanym dziennikarzom przez chińską delegację, pojawił się również apel do liderów biznesu, aby „aktywnie angażowali się” w wysiłki Chin na rzecz „reform, otwierania się i modernizacji” oraz wnosili wkład w „rozwój i dobrobyt zarówno w regionie Azji-Pacyfiku, jak i na świecie”.

Xi przybył w czwartek do Bangkoku, gdzie składa oficjalną wizytę państwową, a w piątek i sobotę weźmie udział w szczycie APEC – poinformowała państwowa chińska agencja prasowa Xinhua.

Jeszcze w czwartek w Bangkoku odbędzie się pierwsze spotkanie Xi z premierem Japonii Fumio Kishidą – podała japońska agencja Kyodo.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy