Reklama

Świat

Raport: prawie 100 mln ton gazów cieplarnianych dostało się do atmosfery w wyniku wojny Rosji z Ukrainą

PAP
Dodano: 17.11.2022
69015_43986750_41902452
Share
Udostępnij
Wskutek inwazji Rosji na Ukrainę do atmosfery dostało się ponad 97 mln ton gazów cieplarnianych, znacznie przyspieszając globalne ocieplenie – oceniono w raporcie ukraińskiego ministerstwa środowiska, który został przedstawiony na szczycie klimatycznym COP27 w Szarm-el-Szejk w Egipcie.
Autorzy raportu, specjaliści z Ukrainy i innych państw, zidentyfikowali pięć źródeł emisji gazów cieplarnianych bezpośrednio związanych z wojną. Według ich obliczeń połowa emisji pochodzi z odbudowy zniszczonej infrastruktury cywilnej na Ukrainie; jest to około 135 tys. budynków mieszkalnych, setki szkół, muzeów i sklepów – przekazało Radio Swoboda.
 
Oceniono, że prawie jedna czwarta emisji gazów cieplarnianych pochodzi z pożarów, głównie w strefie działań wojennych i na północy Ukrainy. Autorzy raportu odnotowali ponad 6 tys. pożarów od początku wojny, czyli 122 razy więcej niż w 2021 roku w tym samym okresie. Łączna powierzchnia pożarów wyniosła około 486 tys. hektarów.
 
Do swoich obliczeń specjaliści włączyli także wyciek metanu z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 "w wyniku prawdopodobnego wybuchu". Jest on odpowiedzialny, wedle ekspertów, za emisję 15 proc. gazów cieplarnianych w wyniku trwającej wojny. Ponad 9 proc. emisji w czasie inwazji jest bezpośrednio związane ze spalaniem paliw przez sprzęt wojskowy i cywilny. Eksperci oszacowali, że podczas rosyjskiej inwazji strony konfliktu spaliły co najmniej 1,5 mln ton paliwa.
 
Kolejne 1,4 proc. emisji gazów cieplarnianych dostało się do atmosfery w wyniku przemieszczania się uchodźców zarówno w obrębie Ukrainy, jak i przekraczających granice państwowe.
 
Ukraina twierdzi, że od początku wojny w lutym zgromadziła dowody na 2 tys. "zbrodni środowiskowych", w tym zniszczenie lasów, uwalnianie toksycznych gazów i zrujnowanie infrastruktury wodnej – podał serwis BBC. Kijów planuje wykorzystać zebrane dowody, aby domagać się odszkodowań od Rosji. Ponadto, ukraiński rząd przekazał, że około 600 zwierząt oraz 750 roślin i grzybów, w tym gatunki zagrożone, znalazło się w niebezpieczeństwie z powodu działań wojennych. Od lutego odnotowano również 120 przypadków śmierci delfinów w Morzu Czarnym.
 
W Szarm-el-Szejk w Egipcie trwają spotkania światowych przywódców i przedstawicieli rządów, mające na celu ustalenie kolejnych kroków w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu. Ważnym tematem rozmów jest decyzja o tym, kto zapłaci za nieodwracalne szkody środowiskowe w krajach rozwijających się – podało BBC. W weekend uznano, że osiągnięcie kluczowego celu globalnych wysiłków na rzecz ratowania środowiska, jakim jest utrzymanie wzrostu temperatury na poziomie do 1,5 st. Celsjusza do 2100 roku, jest zagrożony. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy