Reklama

Świat

Szefowa KE: oferujemy Polsce pełne wsparcie w wyjaśnieniu incydentu w Przewodowie

PAP
Dodano: 16.11.2022
68985_43974520_43974517
Share
Udostępnij
Oferujemy Polsce pełne wsparcie i pomoc w śledztwie dotyczącym wtorkowego incydentu w Przewodowie; pozostajemy w kontakcie z naszymi partnerami w sprawie dalszych kroków w tej kwestii – zadeklarowała w środę na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Polityk odniosła się również do wtorkowego rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę.
 
"Wyraziliśmy naszą solidarność i wsparcie wobec osób, które ucierpiały w rezultacie (tych) barbarzyńskich ostrzałów. W czasie, gdy (na forum G20) wzywaliśmy do zakończenia wojny, Rosja dokonała masowego ataku na Ukrainę. (Agresor) świadomie bierze na cel miasta i obiekty cywilne, odcinając mężczyzn, kobiety i dzieci od dostaw wody, elektryczności i ogrzewania. (…) Będziemy pomagali Ukrainie tak długo, jak będzie to niezbędne" – oznajmiła von der Leyen w nagraniu opublikowanym podczas szczytu G20 na indonezyjskiej wyspie Bali (https://tinyurl.com/2ydz34r6).
 
We wtorek rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowany atak rakietowy, wymierzony głównie w obiekty infrastruktury energetycznej na całej Ukrainie. Był to największy nalot rakietowy od 24 lutego – poinformował rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat. Dodał, że ukraińska obrona powietrzna zneutralizowała 73 z ponad 90 rakiet wystrzelonych przez Rosjan oraz 10 wyprodukowanych w Iranie dronów.
 
Również we wtorek, w godzinach popołudniowych, na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim doszło do wybuchu pocisku produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli RP – przekazało polskie MSZ w komunikacie w nocy z wtorku na środę.
 
Prezydent Andrzej Duda w nocnym oświadczeniu dla mediów powiedział, że "nie mamy w tej chwili żadnych jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę, prowadzone są czynności śledcze".
 
Prezydent USA Joe Biden oświadczył w środę po spotkaniu z przywódcami państw zachodnich na Bali w Indonezji, że "to mało prawdopodobne, że rakieta, która spadła na Polskę, została wystrzelona z Rosji". 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy