Reklama

Świat

Prezydent USA Biden: nie uważam, by Chiny miały wkrótce napaść na Tajwan

Oskar Górzyński / PAP
Dodano: 14.11.2022
68948_14li4
Share
Udostępnij
Nie uważam, by Chiny miały wkrótce napaść na Tajwan – powiedział w poniedziałek prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem na indonezyjskiej wyspie Bali. Dodał, że między USA i Chinami nie musi dojść do nowej zimnej wojny oraz że oba kraje uważają użycie broni jądrowej za "całkowicie nie do przyjęcia".

Biden zdał relację z rozmowy z Xi podczas konferencji prasowej. Jak stwierdził, była ona szczera i bezpośrednia, i obaj dobrze się rozumieją. Zaznaczył, że choć USA zamierzają intensywnie konkurować z Chinami, to nie szukają konfliktu ani nowej zimnej wojny. Podkreślił też, że najważniejsze w relacji między mocarstwami będzie uniknięcie nieporozumień i mylnych ocen co do intencji każdej ze stron, wobec czego Biden i Xi zgodzili się, by każdy problem dwustronny rozwiązywać bezpośrednio w rozmowach między członkami gabinetów.

Pytany, czy spodziewa się rychłej inwazji Chin na Tajwan, Biden odpowiedział przecząco.

"Nie sądzę, by ze strony Chin doszło do jakichś rychłych prób napaści na Tajwan. I jasno powiedziałem, że nasza polityka w sprawie Tajwanu w ogóle się nie zmieniła" – powiedział Biden, podkreślając, że USA sprzeciwiają się jednostronnym próbom zmiany status quo w sprawie wyspy.

Prezydent USA przekazał, że nie odnotował zmian w podejściu Xi po tym, jak chiński przywódca skonsolidował swoją władzę, zapewniając sobie trzecią kadencję na stanowisku sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin. Ocenił, że chiński przywódca jest skłonny do kompromisów w "różnych sprawach".

"Myślę, że on rozumie, że (…) (niedawne) wybory (parlamentarne) w Stanach Zjednoczonych, mimo że (ich wynik jest) wciąż trochę niepewny, wysłały bardzo mocny sygnał do całego świata, że USA są gotowe do działania. Republikanie, którzy przetrwali, i Demokraci są zdania, że pozostaniemy w pełni zaangażowani na świecie" – powiedział.

W rozmowie z Xi amerykański przywódca poruszył też temat Ukrainy i dodał, że obaj są zgodni, że groźby użycia broni jądrowej są "całkowicie nie do przyjęcia". Pytany, co znaczy dla przebiegu wojny wyzwolenie Chersonia przez siły ukraińskie, ocenił, że jest to bardzo znaczące zwycięstwo, ale dopiero się okaże, jak ostatecznie zakończy się wojna.

"Myślę, że jeszcze się okaże, jaki dokładnie będzie wynik, ale jestem przekonany, że Rosja nie będzie okupować Ukrainy, tak jak początkowo zamierzała planowała" – powiedział Biden.

Jak dodał, spodziewa się spowolnienia tempa konfliktu przez zimę. Zaznaczył jednak, że Ameryka będzie dalej wspierać Ukrainę i "nie będzie angażować się w żadne negocjacje". "Nic o Ukrainie bez Ukrainy. To jest wybór, którego Ukraina musi sama dokonać" – podkreślił.

Odnosząc się do możliwego przeprowadzenia próby jądrowej przez Koreę Północną, Biden przyznał, że nie jest pewien, czy Chiny są w stanie kontrolować reżim w Pjongjangu, lecz powiedział, że mają one obowiązek "spróbować jasno powiedzieć Korei Północnej, że nie powinna angażować się w próby jądrowe długiego zasięgu".

"Wyłożyłem jasno, że jeśli Korea Północna to zrobi, będziemy musieli podjąć pewne działania, które będą bardziej obronne z naszej strony i nie będą skierowane przeciwko Chinom, ale wyślą jasny sygnał pod adresem Korei Północnej" – zaznaczył.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy