Reklama

Świat

Iran: pierwszy wyrok śmierci w związku z falą zamieszek

PAP
Dodano: 14.11.2022
68905_43950637_43497411
Share
Udostępnij
Sąd w Iranie skazał na śmierć pierwszą osobę oskarżoną o udział w "zamieszkach", które od dwóch miesięcy wstrząsają tym krajem – poinformowała w niedzielę agencja prasowa irańskiego ministerstwa sprawiedliwości Mizan Online.
Zgodnie z wyrokiem wydanym przez sąd w Teheranie osoba ta została uznana za winną "spalenia budynku rządowego, zakłócenia porządku publicznego, zgromadzeń i spisku w celu popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu narodowemu, bycia wrogiem Boga" – napisała agencja. Nie podała żadnych informacji o tożsamości i wieku skazanej osoby.
 
Inny stołeczny sąd skazał pięć osób na kary od 5 do 10 lat więzienia za "spiskowanie w celu popełnienia przestępstw przeciwko bezpieczeństwu narodowemu i zakłócanie porządku publicznego".
 
Jak podkreśliła agencja Mizan Online, są to sądy pierwszej instancji, więc skazani mogą się odwołać od ich wyroków.
 
Według irańskiego wymiaru sprawiedliwości ponad 2 tysiące osób zostało oskarżonych w związku z zamieszkami. Organizacja praw człowieka Iran Human Rights (IHR), z siedzibą w Norwegii, twierdzi, że co najmniej 20 osobom postawiono zarzuty zagrożone karą śmierci.
 
Organizacja podała w sobotę, że w trwających od września protestach zginęło w Iranie co najmniej 326 osób.
 
Protesty wybuchły po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej przez policję moralności. Po zatrzymaniu z powodu "nieodpowiedniego nakrycia głowy" kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu; według rodziny Amini była bita przez funkcjonariuszy.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy