Reklama

Świat

Słowenia: Natasza Pirc Musar będzie pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta kraju

Marcin Furdyna/PAP
Dodano: 13.11.2022
68903_43948926_43948727
Share
Udostępnij
Nowym prezydentem Słowenii zostanie popierana przez centrolewicę Natasza Pirc Musar – wynika z przeliczenia niemal 100 proc. głosów oddanych w niedzielnych wyborach. Będzie ona pierwszą kobietą sprawującą najwyższy urząd w tym państwie.
Na Pirc Musar zagłosowało 54 proc. wyborców, podczas gdy jej rywal, konserwatysta Anze Logar otrzymał 46 proc. głosów.
 
„Chciałabym spotkać się ze wszystkimi liderami partii parlamentarnych, żeby zobaczyć, co mogę wnieść do funkcjonowania kraju jako prezydent w budowaniu konsensusu i w kwestiach strategicznych. Taki cel postawiłam sobie w kampanii wyborczej” – powiedziała zwyciężczyni wyborów. Dodała, że planuje też wysłuchać rad trzech poprzednich prezydentów kraju: Milana Kuczana, Danilo Turka i ustępującego Boruta Pahora.
 
„Przede wszystkim chcę tolerancyjnego dialogu między nami wszystkimi. Różnice nas wzbogacają, źle by było, gdybyśmy wszyscy myśleli tak samo, ale umiejmy się wzajemnie słuchać i kulturalnie rozmawiać. Tego chcę jako Natasza Pirc Musar, jako obywatelka Republiki Słowenii” – dodała.
 
W tym samym duchu skomentował wyniki wyborów były premier Miro Cerar. „Przyszły prezydent będzie musiał zrobić coś, by zakończyć polaryzację. Obecna sytuacja nie może być dobra w dłuższej perspektywie” – powiedział polityk na antenie Radia Slovenija.
 
Kontrkandydat Pirc Musar w wyścigu prezydenckim pogratulował jej wygranej. „Dziś kończy się długa podróż. (…) Natasza Pirc Musar zostanie pierwszą kobietą-prezydentem Republiki i gratuluję jej zwycięstwa. Wierzę, że dotrzyma słowa i będzie prezydentem nas wszystkich” – powiedział Logar.
 
Wygrana Pirc Musar oznacza, że w Słowenii nie dojdzie do tzw. kohabitacji. W wyniku kwietniowych wyborów parlamentarnych powstała centrolewicowa koalicja rządząca, więc zarówno rząd, jak i przyszła prezydent, która obejmie funkcję w grudniu, będą wywodzić się ze zbliżonych środowisk politycznych.
 
„Jestem przekonany, że będziemy dobrze współpracować, aby sprostać wspólnym wyzwaniom przyszłości i wzmocnić otwarte społeczeństwo, które w centrum stawia solidarność i integrację, oraz aby wspólnie pracować nad rozwojem kraju z korzyścią dla wszystkich. Powodzenia, pani prezydent!” – pogratulował Pirc Musar premier Słowenii Robert Golob.
 
W sztabie kandydatki centrolewicy obecny był między innymi były prezydent Danilo Turk, który podkreślił, że mieszkańcy kraju chcieli czegoś nowego, a Pirc Musar „jest symbolem nowego w Słowenii”. „Jesteśmy w trakcie zmiany pokoleniowej. Pirc Musar należy do innego pokolenia i ma możliwość stworzenia innej Słowenii. Wierzę, że z nowym pokoleniem, które teraz wchodzi na decydujące stanowiska, to się uda” – dodał były szef państwa.
 
Frekwencja w niedzielnych wyborach wyniosła ponad 52 proc. i była nieco wyższa od tej w pierwszej turze 23 października.
 
Natasza Pirc Musar obejmie stanowisko prezydenta Republiki Słowenii 23 grudnia.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy