Reklama

Świat

Ukraina: sztab informuje o 12 wyzwolonych miejscowościach pod Chersoniem, nieoficjalne dane mówią o znacznie większej liczbie

PAP
Dodano: 11.11.2022
68836_11li5
Share
Udostępnij
Sztab generalny ukraińskiej armii potwierdził wyzwolenie 12 miejscowości na kierunku chersońskim, podając ich nazwy. Według niepotwierdzonych informacji tych miejscowości jest znacznie więcej.

W informacji opublikowanej w piątek rano sztab generalny potwierdza wyzwolenie miejscowości: Dudczany, Piatichatki, Borozenske, Sadok, Bezwodne, Iszczenka, Kostromka, Krasnolubeck, Kałyniwske, Bobrowyj Kut, Bezimenne, Błagodatne.

Działania zbrojne wokół Chersonia trwają. Sztab zaznacza przy tym, że informacje o wyzwolonych miejscowościach są celowo potwierdzane z opóźnieniem, ze względu na „bezpieczeństwo operacji”.

https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/455408240105593

Swoje dane opublikowali w nocy z czwartku na piątek analitycy projektu DeepState (deepstatemap.live), którzy weryfikują informacje na temat obecności wojsk w poszczególnych miejscowościach, posiłkując się dostępnymi publicznie danymi oraz kontaktując się z ich mieszkańcami. Według nich można mówić o wyzwoleniu blisko 30 miejscowości.
justify;">
https://t.me/DeepStateUA/14632

W czwartek ukraińskie sieci społecznościowe publikowały nagrania, na których widać ukraińskich żołnierzy różnych formacji, wchodzących do ukraińskich miejscowości, witanych przez mieszkańców, wieszających ukraińskie flagi. Na niektórych z nich mieszkańcy śpiewają hymn Ukrainy.

Armia Rosji ogłosiła odwrót dwa dni temu, jednak strona ukraińska podkreśla, że wciąż na prawym brzegu Dniepru pozostaje duże zgrupowanie sił rosyjskich. Ukraińcy zaznaczają przy tym, że „Rosjanie nie wycofują się, a są przeganiani przez siły zbrojne Ukrainy”. Tereny, z których „wycofuje się” rosyjska armia, są bardzo silnie zaminowane, co spowalnia ruch wojsk ukraińskich.

Późno wieczorem w czwartek i w nocy media społecznościowe, w tym ukraińskie kanały w Telegramie informowały m.in. o ostrzałach Mostu Antonowskiego przez Dniepr, a także Kachowskiej Elektrowni Wodnej i odgłosach wybuchów w Nowej Kachowce. W samym Chersoniu Rosjanie mieli wysadzić wieżę telewizyjną oraz szereg obiektów infrastruktury – kotłownie, elektrociepłownię i inne. Wszystkie te informacje są na razie niepotwierdzone. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy