Reklama

Świat

Prezydent Zełenski: bez pokoju nie jest możliwa efektywna polityka klimatyczna

PAP
Dodano: 08.11.2022
68760_43907237_43907230
Share
Udostępnij
Rosja przez swoją agresję na Ukrainę wywołała kryzys energetyczny, który zmusił wiele krajów do powrotu do węgla; efektywna polityka klimatyczna nie jest możliwa bez pokoju – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas zdalnego wystąpienia na szczycie COP27 w Szarm el-Szejk w Egipcie.
"Rosyjska wojna spowodowała kryzys energetyczny, który zmusił szereg krajów do powrotu do energetyki węglowej, by obniżyć ceny energii dla swoich obywateli. Ceny, które rosną szokowo z powodu celowych działań Rosji" – mówił Zełenski w wystąpieniu opublikowanym również w jego mediach społecznościowych (https://tinyurl.com/ysv93nks).
 
Ukraiński prezydent przypomniał, że prowadzona przez Rosję wojna spowodowała ostry kryzys żywnościowy i zniszczyła w ciągu mniej niż pół roku 2 miliony hektarów ukraińskich lasów.
 
"Nie każdy kraj w ogóle posiada tyle lasów, ile Rosja spaliła swoimi ostrzałami w Ukrainie" – podkreślił Zełenski.
 
"Codziennie musimy sprawdzać sytuację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – największej elektrowni atomowej w Europie – czy nie ma wycieków substancji radioaktywnych. Rosjanie przekształcili ten obiekt w poligon wojskowy i ciągle bawią się w odłączanie i podłączanie tej elektrowni i jej reaktorów atomowych do sieci energetycznej. Istnieje bezpośrednie zagrożenie katastrofą radiologiczną" – zaznaczył ukraiński przywódca.
 
"Świat potrzebuje szczerości. Musimy powiedzieć tym, którzy nie traktują poważnie agendy klimatycznej, że popełniają katastrofalny błąd. Musimy zatrzymać tych, którzy swoją szaloną i nielegalną wojną niszczą zdolność świata, by wspólnie działać na rzecz wspólnego celu" – zaapelował Zełenski.
 
Wezwał uczestników konferencji z całego świata do stworzenia globalnej platformy, która podejmie się oceny wpływu działań zbrojnych na klimat i środowisko.
 
"Wszyscy myślimy o tym, jak wygenerować setki miliardów dolarów, by pomóc państwom rozwijającym się obronić się przed zmianą klimatyczną. Jak w tych warunkach ktoś może powodować dodatkowe szalone straty dla przyrody przez swoje ambicje militarne. Takie ambicje zasługują tylko na karę" – zaznaczył prezydent Ukrainy.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy