Reklama

Świat

Chiny: kanclerz Niemiec rozmawiał z władzami ChRL o Ukrainie, Tajwanie i gospodarce

Andrzej Borowiak / PAP
Dodano: 04.11.2022
68621_4li1
Share
Udostępnij
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył w Pekinie, że poprosił przywódcę Chin Xi Jinpinga o użycie „jego wpływu” na Rosję, by ta przerwała wojnę przeciwko Ukrainie. Oprócz spraw gospodarczych poruszył z chińskimi władzami również temat Tajwanu.

„Powiedziałem (chińskiemu) prezydentowi, że ważne jest, aby Chiny skorzystały ze swojego wpływu na Rosję (…) To dotyczy potrzeby szanowania zasad Karty Narodów Zjednoczonych, którą wszyscy podpisaliśmy, w tym suwerenności i integralności terytorialnej, które są ważne również dla Chin” – powiedział Scholz na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z Xi.

Xi opowiedział się za „promowaniem negocjacji pokojowych” i „budową zrównoważonego, skutecznego i trwałego mechanizmu bezpieczeństwa w Europie”. Wezwał do wysiłków na rzecz „rozwiązania kryzysu ukraińskiego na drodze pokojowej” oraz „wspólnego sprzeciwu wobec użycia broni jądrowej i grożenia nią” – podała w komunikacie państwowa chińska agencja prasowa Xinhua.

Niemiecki kanclerz poruszył z chińskimi przywódcami również temat odpowiedzialności ChRL za pokój i stabilność w regionie. Przestrzegamy polityki "jednych Chin", ale „wyraziłem jasno, że wszelka zmiana w status quo Tajwanu musi być pokojowa lub uzgodniona przez obie strony” – powiedział na konferencji prasowej.

Według źródeł agencji AFP Scholz oświadczył podczas spotkania z Xi, że chce „dodatkowo rozwijać” współpracę gospodarczą z Chinami, mimo że oba kraje mają „różne punkty widzenia”. W rozmowie z premierem Li Keqiangiem podkreślił, że Niemcy są przeciwne „odłączeniu” gospodarczemu od Chin, ale potrzebują wzajemności w kwestii otwarcia na inwestycje.

Xi powiedział Scholzowi, że Chiny i Niemcy jako duże kraje o wielkich wpływach powinny współpracować ze sobą, zwłaszcza w czasach "zmian i zamieszania", przez wzgląd na światowy pokój – podała Xinhua.

Scholz, któremu w Pekinie towarzyszyła delegacja niemieckiego biznesu, ogłosił po spotkaniach, że szczepionki przeciw Covid-19 niemieckiej firmy BioNTech staną się w Chinach dostępne dla przebywających tam obcokrajowców. Kanclerz oświadczył, że naciskał na chińskie władze, aby zezwoliły na podawanie ich także Chińczykom. Ceny akcji BioNTech wzrosły po tych deklaracjach o 5 proc. – podał Reuters.

Jednodniowa wizyta Scholza w Pekinie była pierwszą, odkąd został on kanclerzem Niemiec. Była też pierwszą podróżą przywódcy kraju z grupy G7 do Chin od trzech lat i pierwszą wizytą zachodniego szefa rządu w tym kraju od zakończenia XX zjazdu Komunistycznej Partii Chin (KPCh), na którym Xi przedłużył i dodatkowo umocnił swoją władzę.

Wizyta Scholza w Chinach wywołała kontrowersje na Zachodzie, w tym wewnątrz niemieckiej koalicji rządzącej. Podsyciła dyskusję na temat uzależnienia niemieckiej gospodarki od ChRL i jedności Zachodu wobec tego kraju w kontekście jego bliskich związków z Rosją. Zrodziła również porównania do skompromitowanej polityki Berlina wobec Moskwy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy