Reklama

Świat

Blinken: porozumienie w sprawie elektrowni jądrowej w Polsce, to przełomowy moment dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego

Oskar Górzyński / PAP
Dodano: 02.11.2022
68590_2li2
Share
Udostępnij
Wybór Westinghouse na partnera technologicznego przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej zapewni strategiczne partnerstwo Polski ze Stanami Zjednoczonymi na dekady i jest przełomowym momentem dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego – oświadczył w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken.

"To porozumienie zapewni strategiczne partnerstwo energetyczne między Stanami Zjednoczonymi i Polską oraz jest przełomowym momentem w promocji europejskiego bezpieczeństwa energetycznego" – oznajmił Blinken. Jak dodał, jest to też świadectwo głębokich relacji gospodarczych i bezpieczeństwa między USA i Polską, a także "ważny krok naprzód w naszej globalnej walce przeciwko zmianie klimatu", unikając emisji 26 mln ton CO2 rocznie.

Podkreślił też, że komunikat polskiego rządu jest kulminacją wieloletnich wysiłków Polski i USA, w trakcie których wypracowano "innowacyjne wspólne rozwiązania techniczne i finansowe". Dodał, że projekt wykreuje tysiące dobrze płatnych miejsc pracy w obu krajach.
style="font-size:12px;">
Blinken zareagował w ten sposób na przyjętą w środę uchwałę polskiego rządu o wyborze Westinghouse Electric Company na partnera technologicznego pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Według planów, jej budowa ma rozpocząć się w 2026 r., a pierwszy z trzech reaktorów w jej obrębie ma zostać oddany do użytku w 2033 r. Koszt projektu to 90-100 mld zł.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy