Reklama

Świat

Przywódca ChRL Xi Jinping chwali “strategiczne partnerstwo” z Rosją

PAP
Dodano: 31.10.2022
68553_31pa1
Share
Udostępnij
Przywódca ChRL Xi Jinping podkreślił łączące Chiny i Rosję „wszechstronne strategiczne partnerstwo koordynacji dla nowej ery” oraz pogłębiającą się współpracę obu krajów w różnych dziedzinach – podała państwowa agencja prasowa Xinhua.

W liście gratulacyjnym z okazji 65-lecia Towarzystwa Przyjaźni Rosyjsko-Chińskiej Xi oświadczył również, że przyjaźń pomiędzy obu narodami ma szerokie perspektywy i wielki potencjał dla dalszego rozwoju – przekazała w poniedziałek Xinhua, dodając, że list jest datowany na sobotę.

Gratulacje z okazji 65-lecia Towarzystwa złożył również prezydent Rosji Władimir Putin – napisano.

W ubiegłym tygodniu szef chińskiego MSZ Wang Yi powiedział swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Siergiejowi Ławrowowi, że Chiny będą „stanowczo popierały” Rosję pod przewodnictwem Putina w osiąganiu jej „strategicznych celów rozwojowych” i umacnianiu jej „mocarstwowej pozycji”.

style="font-size:12px;">Pekin nie potępił rosyjskiej inwazji na Ukrainę i opowiadał się przeciwko sankcjom nakładanym na Moskwę. Według ekspertów nie udzielił Kremlowi materialnego wsparcia, ale popierał go propagandowo i politycznie.

Putin spotkał się z Xi w Pekinie na początku lutego, zaledwie kilka tygodni przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Po spotkaniu oba kraje wydały wspólne oświadczenie, określane przez niektórych komentatorów jako „manifest na rzecz nowego ładu światowego”.

W dokumencie Chiny poparły żądania Rosji wobec NATO, a Moskwa – stanowisko Pekinu wobec demokratycznie rządzonego Tajwanu. Oba kraje zadeklarowały też „przyjaźń bez granic” i „bez zakazanych obszarów” dla współpracy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy