Reklama

Świat

Słowenia: konserwatysta Logar wygrywa I turę wyborów prezydenckich, w dogrywce zmierzy się z kandydatką niezależną Pirc Musar

Marcin Furdyna / PAP
Dodano: 24.10.2022
68359_24pa2
Share
Udostępnij
Po przeliczeniu niemal 100 proc. głosów oddanych w niedzielnych wyborach prezydenckich w Słowenii Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła, że w drugiej turze zmierzą się konserwatysta Anze Logar oraz niezależna kandydatka Natasza Pirc Musar.

Na byłego ministra spraw zagranicznych popieranego przez Słoweńską Partię Demokratyczną (SDS) oddano około 34 proc. głosów. Logar wyraził przekonanie, że debata przed drugą turą będzie miała charakter merytoryczny, dzięki czemu – jak podkreślił – wyborcy zdecydują, kto jest najbardziej przekonującym kandydatem.

Pirc Musar, którą poparło około 27 proc. wyborców, pogratulowała zwycięzcy I tury i zapowiedziała, że w II turze pomiędzy nią a Logarem będzie miała miejsce „walka wartości”. „Od dekad jestem zwolenniczką społeczności LGBTQ+, jestem za prawem do aborcji. To są rzeczy, których nikt nie może wyjąć z mojego DNA” – powiedziała kandydatka, dodając, że przyszła pora, aby po raz pierwszy wybrać kobietę na prezydenta Słowenii.

Z kolei kandydat Partii Wolności i Socjaldemokratów Milan Brglez, który w niedzielnym głosowaniu zajął trzecie miejsce, stwierdził, że nie uważa swojego rezultatu za wotum nieufności dla koalicji rządowej. „Projekt, który rozpoczęliśmy (po kwietniowych wyborach parlamentarnych – PAP) między socjaldemokratami i liberałami będzie kontynuowany” – powiedział.

Wyniki skomentował również premier Robert Golob, który przekonywał, że wspólny kandydat Ruchu Wolności oraz socjaldemokratów wzmocnił koalicję rządową. „Już dzisiaj wiem, kto przegra drugą turę” – oświadczył.

Końcowe oficjalne wyniki mają być podane dopiero na początku listopada, kiedy spłyną karty do głosowania z zagranicy.

Druga tura wyborów prezydenckich w Słowenii odbędzie się 13 listopada. Nowy prezydent obejmie urząd 23 grudnia.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy