Reklama

Świat

KE zatwierdziła szczepionkę Moderny na dwa podwarianty Omikrona

PAP
Dodano: 20.10.2022
68206_20pa7
Share
Udostępnij
Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że zatwierdziła dostosowaną szczepionkę amerykańskiej firmy Moderna, skierowaną przeciwko podwariantom BA.4 i BA.5 wariantu Omikron koronawirusa.

Zatwierdzona szczepionka Spikevax jest przeznaczona dla dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat, które przeszły już podstawowy cykl szczepienia przeciwko Covid-19.

Jest to druga dostosowana szczepionka Spikevax, którą KE zatwierdziła. Szczepionka Moderny ukierunkowana na omikron BA.1 i oryginalny szczep tego wariantu została zatwierdzona we wrześniu br.

W środę rekomendację w sprawie szczepionek na podwarianty BA.4 i BA.5 wydała Europejska Agencja Leków (EMA), która podkreśliła, że strategią UE jest posiadanie szerokiej gamy dostosowanych szczepionek, które są skierowane przeciwko różnym wariantom SARS-CoV-2, aby państwa członkowskie miały różne możliwości zaspokojenia swoich potrzeb podczas planowania kampanii szczepień.

Zdaniem EMA jest to kluczowy element ogólnej strategii zwalczania pandemii, ponieważ nie można przewidzieć, jak wirus będzie ewoluował w przyszłości i jakie warianty będą krążyć tej zimy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy