Reklama

Świat

Szef Pentagonu: USA będą bronić każdego centymetra terytorium Sojuszu

Artur Ciechanowicz / PAP
Dodano: 13.10.2022
67953_13pa4
Share
Udostępnij
Stany Zjednoczone są zdecydowane bronić każdego centymetra terytorium należącego do NATO, jeśli będzie to konieczne – powiedział w czwartek amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad ministrów obrony państw NATO w Brukseli.

"Będziemy czynić wysiłki na rzecz wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie trzeba. Wielokrotnie to mówiliśmy. (…) Stany Zjednoczone są absolutnie wierne swoim zobowiązaniom wynikającym z art. 5. (Traktatu Waszyngtońskiego). Jesteśmy zdecydowani bronić każdego centymetra terytorium Sojuszu, jeśli do tego dojdzie" – zapewnił Austin w oświadczeniu wygłoszonym dla prasy.

"Chciałbym pochwalić wszystkich naszych sojuszników i partnerów, którzy podjęli wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy. Trwa ósmy miesiąc rosyjskiej niesprowokowanej i bezprawnej inwazji na Ukrainę. Od samego początku sojusznicy włączyli się w zapewnienie wsparcia. Pokazuje to jakość naszego Sojuszu" – dodał szef Pentagonu.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który był również obecny, dziękował Stanom Zjednoczonym za zaangażowanie na rzecz NATO i bezpieczeństwa transatlantyckiego.

"Dziękuję ci również za twoje osobiste przywództwo i zaangażowanie na rzecz wysiłków dla wspierania Ukrainy. USA udzieliły Ukrainie bezprecedensowej pomocy. (…) Czynią to też sojusznicy europejscy, Kanada i nasi partnerzy" – podkreślił Stoltenberg zwracając się do Austina.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy