Reklama

Świat

Prezydenci Duda i Zełenski rozmawiali o dalszych dostawach środków niezbędnych do obrony Ukrainy

Rafał Białkowski/PAP
Dodano: 10.10.2022
67886_43663184_43663172
Share
Udostępnij
Prezydenci Polski i Ukrainy: Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski rozmawiali w poniedziałek po fali masowych ataków na ukraińskie cele cywilne m.in. o dalszych dostawach środków niezbędnych do obrony Ukrainy – oświadczył szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
W poniedziałek rano Rosja rozpoczęła zmasowany atak rakietowy na szereg miast w większości regionów Ukrainy. Pociski uderzyły także m.in. w Kijów, Zaporoże oraz w miasta obwodów dniepropietrowskiego i mikołajowskiego. Regionalne władze na zachodzie kraju, we Lwowie, Tarnopolu i Chmielnickim, powiadomiły o uruchomieniu systemów obrony przeciwrakietowej i wybuchach. W wyniku ataku na centrum Kijowa zginęło co najmniej osiem osób, a 24 zostały ranne. Zbierane są dane o stratach cywilnych w innych regionach kraju.
 
Tuż po atakach odbyły się pilne konsultacje prezydentów Polski i Ukrainy.
 
"Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski rozmawiali dzisiaj tuż po fali masowych ataków na ukraińskie cele cywilne. Rozmawiano też o dalszych dostawach środków niezbędnych do obrony Ukrainy. Rosyjskie zbrodnie wojenne jeszcze bardziej wzmacniają nasze zaangażowanie w tej kwestii" – napisał na Twitterze minister Kumoch.
 
Prezydent Zełenski po konsultacjach napisał na Twitterze, że wraz z prezydentem Dudą będą wspólnie pracować nad zwiększeniem pomocy międzynarodowej dla Ukrainy, wzmocnieniem ukraińskiej obrony i dalszą izolacją Rosji.
 
"Skoordynowaliśmy nasze kroki z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Będziemy pracować nad konsolidacją międzynarodowego wsparcia, wzmacnianiem ukraińskich zdolności obronnych, odbudowie tego, co zniszczono oraz zwiększaniem izolacji Rosji" – napisał Zełenski.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy