Reklama

Świat

Macron: powstanie fundusz dla Ukrainy wartości 100 mln euro; Scholz: UE wysyła “jasny sygnał” poparcia dla Kijowa

PAP
Dodano: 08.10.2022
67842_7pa10
Share
Udostępnij
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w piątek w Pradze, po zakończeniu nieformalnego szczytu Unii Europejskiej, utworzenie funduszu dla Ukrainy wartości 100 mln euro. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oznajmił, że przywódcy UE wysyłają "jasny sygnał" poparcia dla Kijowa.

Fundusz, o którym poinformował Macron, ma pozwolić Ukrainie na nabywanie broni bezpośrednio od producentów.

Prezydent Francji ostrzegł jednocześnie, że zima na przełomie 2023 i 2024 roku będzie jeszcze trudniejsza niż w tym roku ze względu na trudności z dostawami gazu. Podkreślił jednak, że UE zintensyfikuje rozmowy z dostawcami surowca i będzie koordynować jego zakupy z partnerami z Azji, a ponadto uruchomi mechanizm, który pozwoli na "solidarność finansową" krajów europejskich kupujących surowce energetyczne.

Macron zapowiedział też, że spotka się z przywódcami Portugalii i Hiszpanii, by podjąć rozmowy na temat budowy rurociągu MidCat, umożliwiającego transport gazu z Półwyspu Iberyjskiego do reszty Europy i wypracować "pragmatyczne rozwiązanie". Francuski prezydent był jak dotąd przeciwny tej inwestycji, na której zależy jednak Berlinowi, zabiegającemu o uzupełnienie dostawy gazu po przerwaniu importu z Rosji.

Scholz oznajmił, że spotkanie w Pradze "wysłało jasny sygnał, że kraje Europy stoją zdecydowanie ramię w ramię z Ukrainą". Podkreślił również, że "Putin usiłuje podzielić Europę, ale osiągnął przeciwny skutek".

Poinformował, że przywódcy UE "wyjaśnili nieporozumienie", dotyczące wartego 200 mln euro programu pomocowego Berlina, mającego złagodzić skutki wysokich cen energii dla Niemców, który został skrytykowany przez Polskę. "Nasze decyzje pozwalają nam działać w takich samych obszarach, jak robią to inni w Europie" – wyjaśnił. Dodał, że Włochy, Francja, Hiszpania i Holandia wdrażają podobne programy pomocowe.

Kanclerz zapowiedział, że Niemcy "wraz z partnerami zintensyfikują ochronę krytycznej infrastruktury" i podkreślił, że UE potrzebuje "długoterminowych kontraktów z różnymi dostawcami na zakup gazu".

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy