Reklama

Świat

Ursula von der Leyen: sankcje uzgodnione; nigdy nie zaakceptujemy fałszywych referendów Putina

Łukasz Osiński/PAP
Dodano: 05.10.2022
67734_43619761_43619729
Share
Udostępnij
Z zadowoleniem przyjmuję porozumienie państw członkowskich w sprawie ósmego pakietu sankcji. Nigdy nie zaakceptujemy fałszywych referendów Putina ani jakiejkolwiek aneksji na Ukrainie – napisała szefowa Komisji Europejsiej Ursula von der Leyen na Twitterze w środę.
Państwa członkowskie UE we wtorek wieczorem zawarły porozumienie w sprawie ósmego pakietu sankcji wobec Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę. "Działaliśmy szybko i zdecydowanie" – podkreśliła von der Leyen.
 
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przedstawiła 28 września ósmy pakiet sankcji wobec Rosji, ograniczający jeszcze bardziej handel z tym krajem i wprowadzający restrykcje wobec kolejnych osób. Jest to odpowiedź na dalszą eskalację przez Kreml agresji na Ukrainę.
 
Z przedstawionych przez KE szacunków wynika, że nowe ograniczenia handlowe, które mają objąć dalsze zakazy importu rosyjskich produktów, pozbawią Rosję 7 mld euro dochodów. Oprócz tego, poszerzona ma być lista towarów z zakazem eksportu – znajdą się tam komponenty elektroniczne i substancje chemiczne wykorzystywane przez wojsko i przemysł lotniczy.
 
Poza tym pakiet sankcji stworzy podstawę prawną dla wprowadzenia limitów cenowych na ropę naftową i zabroni obywatelom UE zasiadania we władzach rosyjskich przedsiębiorstw państwowych.
 
Pakiet zakłada też rozszerzenie listy osób i podmiotów objętych sankcjami indywidulanymi.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy