Reklama

Świat

Biden: Putin nas nie zastraszy; będziemy wspierać Ukrainę i jesteśmy w pełni gotowi do obrony każdego centymetra terytorium NATO

Oskar Górzyński/PAP
Dodano: 30.09.2022
67619_43584041_43583323
Share
Udostępnij
Nie damy się zastraszyć Putinowi i jego groźbom, pozostaniemy przy wspieraniu Ukrainy i jesteśmy w pełni gotowi do obrony każdego centymetra terytorium NATO – oświadczył w piątek prezydent USA Joe Biden, odnosząc się do o przemówienia Putina o aneksji ukraińskiego terytorium.
"Co do przemówienia pana Putina tego poranka: Ameryka i jej sojusznicy nie dadzą – podkreślam – nie dadzą się zastraszyć Putinowi i jego nieodpowiedzialnym słowom i groźbom" – powiedział Biden w wystąpieniu w Białym Domu poświęconym głównie huraganowi Ian.
 
Biden powtórzył, że Ameryka i świat nigdy nie uznają prób aneksji ukraińskiego terytorium, nie zrezygnują z polityki wspierania Ukrainy i wysyłania jej sprzętu wojskowego. Podkreślił, że zamierza wykorzystać w tym celu uchwalony w piątek przez Kongres pakiet wydatków w wysokości ponad 12 mld dolarów.
 
Biden zaznaczył też, że USA będą również bronić sojuszników.
 
"Ameryka jest w pełni przygotowana, by wraz z sojusznikami z NATO bronić każdego centymetra terytorium NATO – każdego centymetra. Więc, panie Putin, nie zrozum błędnie tego, co mówię. Każdy centymetr" – podkreślił Biden.
 
Prezydent USA odniósł się też po raz pierwszy do uszkodzeń gazociągów Nord Stream na Bałtyku.
 
"To był celowy akt sabotażu. Teraz Rosjanie pompują dezinformacje i kłamstwa, więc współpracujemy z naszymi sojusznikami, by dowiedzieć się tego, co dokładnie się stało" – powiedział Biden w wystąpieniu w Białym Domu. Jak dodał, rozkazał swojej administracji, by pomogła chronić infrastrukturę krytyczną sojuszników USA i wyśle na miejsce nurków, by zbadali incydent.
 
"Nie wiemy jeszcze, co dokładnie się tam zdarzyło. Ale po prostu nie słuchajcie tego, co on [Putin] mówi. Wiemy, że to nie jest prawda" – zaapelował prezydent.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy