Reklama

Świat

Szef MSZ Rau: Pelosi wyraziła podziw dla Polski za stanowczość ws. agresji na Ukrainę

Oskar Górzyński, Marcin Jabłoński, Katarzyna Lechowicz-Dyl/PAP
Dodano: 29.09.2022
67591_43572824_43571789
Share
Udostępnij
Nancy Pelosi wyraziła podziw dla Polski za stanowczość, jaką okazuje wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę; mówiliśmy sporo o Ukrainie i scenariuszach, które będą wynikać z tej wojny – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau w czwartek w Waszyngtonie po spotkaniu z przewodniczącą Izby Reprezentantów USA.
"Przede wszystkim podziękowałem pani spiker za amerykańskie przywództwo w wolnym świecie, szczególnie teraz, w tak trudnych sprawach, kiedy architektura bezpieczeństwa ze względu na agresję Rosji na Ukrainę uległa załamaniu" – powiedział Rau dziennikarzom po spotkaniu. Jak stwierdził, rozmowa z Pelosi potwierdziła jej reputację jako "ikony amerykańskiej polityki".
 
Poinformował, że "Pelosi wyraziła podziw dla Polski za stanowczość, jaką okazujemy wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, także stanowczość wobec innych presji i nacisków na nasz kraj". "Mówiła o zaporze, którą zbudowaliśmy na granicy z Białorusią. Wskazała, że to jest taka pozycja, która wzbudza zrozumienie i poważanie wolnego świata" – dodał.
 
Rau stwierdził, że w dyskusji z Pelosi o rosyjskiej mobilizacji oboje uznali, że może to być punkt zwrotny dla rosyjskiego społeczeństwa i w rosyjskiej polityce.
 
Jak powiedział, rozmowa dotyczyła też "bezpieczeństwa energetycznego Polski", a Pelosi z uznaniem wyraziła się o staraniach Polski, by uniezależnić się od Rosji.
 
"Mówiliśmy także o pewnych podziałach w samej UE, dotyczących kwestii rosyjskiej agresji na Ukrainę" – przekazał. "Mówiliśmy o tym, na ile demokracje są odporne na takie przyszłe, niewiadome zdarzenia jak trudna energetycznie zima w Europie Zachodniej i na ile to może się przełożyć na pokusy skłaniania Ukrainy do przyprowadzenia Rosji do stołu negocjacyjnego" – dodał.
 
"Uznaliśmy razem, a pani spiker podkreśliła, że trudno sobie wyobrazić jakiegokolwiek zachodniego przywódcę, który siadałby przy takim stole negocjacyjnym (…) i odgrywał rolę arbitra" – podkreślił. Jak dodał, po stronie amerykańskiej nie ma wątpliwości, że to do Ukrainy należy decyzja o ewentualnych negocjacjach z Rosją.
 
Pytany przez PAP o toczone w Kongresie rozmowy na temat uznania Rosji za państwo wspierające terroryzm – co wiąże się z szeregiem dodatkowych sankcji – Rau przyznał, że odbył na ten temat "ciekawe rozmowy" z kongresmenami i senatorami.
 
Odnosząc się do planowanej przez Rosję aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy, szef MSZ zapewnił, że spotka się to z odpowiedzią Zachodu w postaci kolejnej serii sankcji.
 
"Bezwzględnie dalsze sankcje nastąpią, bo będzie to kolejny akt międzynarodowego bezprawia, na które wspólnota międzynarodowa zgodzić się nie może” – oświadczył.
 
Rau zwrócił także uwagę na aktywność Pelosi i Waszyngtonu w sprawie wznowionego konfliktu Azerbejdżanu z Armenią oraz na fakt, że Pelosi wyraziła poparcie dla Armenii podczas wizyty w Erywaniu.
 
"Pani spiker była pod dużym wrażeniem tej wizyty i wskazywała, że zainteresowanie Stanów Zjednoczonych konfliktem na Południowym Kaukazie może zmienić – i ja bym bardzo chciał, żeby tak się stało – geopolityczną perspektywę i geopolityczne myślenie politycznych elit Armenii" – powiedział szef polskiej dyplomacji. "To jest coś, co by zmieniło konstelację na Południowym Kaukazie" – dodał.
 
Czwartek jest ostatnim dniem trwającej 10 dni wizyty ministra Raua w USA, najpierw w Nowym Jorku podczas 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a później w Waszyngtonie. Poza spotkaniem z Pelosi w amerykańskiej stolicy Rau odbył rozmowy z szeregiem kongresmenów i senatorów zaangażowanych w stosunki polsko-amerykańskie, a także spotkał się z szefami najważniejszych think tanków oraz udzielił wywiadu telewizji NBC News.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy