Reklama

Świat

Ambasada USA: Kongres zatwierdził blisko 290 mln dolarów dla Polski na zakupy amerykańskiego uzbrojenia

PAP
Dodano: 29.09.2022
67590_43571193_43571184
Share
Udostępnij
Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach Foreign Military Financing – poinformowała w czwartek ambasada USA w Polsce.
FMF to mechanizm pomocy dla sojuszników USA – np. w formie bezzwrotnych pożyczek – którą mogą oni przeznaczać na zakupy amerykańskiego sprzętu wojskowego i szkolenia prowadzone przez Stany Zjednoczone.
 
Jak zaznaczyła ambasada, przyznanie Polsce tych środków wiąże się z przekazaniem przez Polskę uzbrojenia Ukrainie zaatakowanej przez Rosję i ma pomóc uzupełnić wyposażenie, np. broń pancerną, przekazane Ukrainie.
 
"Wsparcie ogłoszone przez sekretarza (stanu Antony'ego) Blinkena w Kijowie 8 września i czyniące Polskę jednym z największych odbiorców Zagranicznej Pomocy Wojskowej poza Ukrainą ma na celu wzmocnienie zdolności Polski do odstraszania i obrony przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji" – oświadczyła ambasada.
 
Według niej "fundusze te przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia, które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy, takiego jak czołgi".
 
"Cały czas zachęcamy kraje do przekazywania Ukrainie pilnie potrzebnego wsparcia, jak również do rozpoczęcia negocjacji kontraktów z firmami obronnymi, w celu możliwie najszybszego uruchomienia produkcji sprzętu dla Ukrainy" – dodała ambasada.
 
Sekretarz stanu Antony Blinken poinformował 8 września o zamiarze przekazania kolejnych 2,2 mld dolarów na długoterminowe inwestycje w obronność Ukrainy i jej 18 sąsiadów w ramach programu Foreign Military Financing. Podczas wizyty w Kijowie Blinken poinformował, że wartość kolejnego pakietu pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy wyniesie 675 mln USD.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy