Reklama

Świat

Korea Płd.: rakieta balistyczna wystrzelona przez Koreę Płn. miała krótki zasięg

PAP
Dodano: 25.09.2022
67434_25wrz6
Share
Udostępnij
Rakieta wystrzelona w niedzielę rano przez Koreę Północną była pociskiem balistycznym krótkiego zasięgu – podało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów armii Korei Południowej.

Rakieta została wystrzelona z okolic Taechon w prowincji Pjongjang Północny, a według japońskiego ministerstwa obrony osiągnęła maksymalną wysokość 50 km i leciała po nieregularnej trajektorii.

"Jeśli uwzględnimy wystrzelenie pocisków manewrujących, to jest to dziewiętnasta próba, co jest tempem bezprecedensowym. Działania Korei Północnej stanowią zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa naszego kraju, regionu i społeczności międzynarodowej, a to w czasie rozwoju inwazji na Ukrainę jest niewybaczalne" – powiedział japoński minister obrony Yasukazu Hamada.

Był to pierwszy test pocisku balistycznego Korei Płn. od początku czerwca, gdy Pjongjang dokonał ośmiu takich prób jednego dnia. USA wówczas wezwały do wprowadzenia dalszych sankcji na Koreę Płn. za naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W tym roku Korea Płn. przeprowadziła testy ponad 30 rodzajów broni balistycznej, w tym po raz pierwszy do 2017 r. międzykontynentalnego pocisku balistycznego.

Niedzielna próba zbiegła się w czasie z przybyciem amerykańskiego lotniskowca z napędem atomowym Ronald Reagan do Korei Południowej na wspólne manewry z siłami tego kraju, a także na kilka dni przed planowaną wizytą w Seulu wiceprezydent USA Kamali Harris. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy