Reklama

Świat

Rosja: demonstracje pod hasłem “Stop +mogilizacji+”; prokuratura straszy 15 latami więzienia

PAP
Dodano: 21.09.2022
67199_21wrz1
Share
Udostępnij
W wielu rosyjskich miastach na środę wieczorem zapowiedziano akcje protestacyjne przeciwko ogłoszonej mobilizacji na wojnę na Ukrainie pod hasłem "Stop +mogilizacji+" (od słowa "mogiła"). Moskiewska prokuratura grozi uczestnikom demonstracji karami do 15 lat więzienia.

Stołeczna prokuratura ostrzegła przed wzywaniem w mediach społecznościowych do udziału w "nieuzgodnionych (z władzami) akcjach publicznych w Moskwie" oraz do podejmowania "innych nielegalnych działań" – pisze niezależny portal Meduza.

Jak dodano, za "rozpowszechnianie podobnych materiałów" w internecie, angażowanie nastolatków w nielegalną działalność oraz organizację nielegalnych akcji i udział w nich przewidziana jest odpowiedzialność administracyjna lub karna, w tym "w postaci pozbawienia wolności do 15 lat".

W środę o godz. 19 miejscowego czasu w rosyjskich miastach mają odbyć się protesty pod hasłem "Stop +mogilizacji+", zwołane przez organizację Wiosna (https://t.me/vesna_democrat/3630). Na wschodzie Rosji już doszło do zatrzymań podczas podobnych akcji.

Według organizacji OWD-Info dotychczas zatrzymano 66 osób.

Meduza podaje, że współpracownicy opozycjonisty Aleksieja Nawalnego zapowiedzieli wsparcie dla osób biorących udział w protestach i "podejmujących większe działania, na przykład podpalających komisję wojskową".

W środę prezydent Władimir Putin ogłosił w Rosji częściową mobilizację. Zaciąg ma objąć rezerwistów i ludzi, którzy przeszli przeszkolenie w armii. Minister obrony Siergiej Szojgu oznajmił, że mobilizacja obejmie 300 tys. ludzi.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy