Reklama

Świat

Rosja: będzie więzienie za poddanie się i odmowę udziału w wojnie

PAP
Dodano: 20.09.2022
67176_20wrz4
Share
Udostępnij
Duma Państwowa w pośpiechu przyjęła od razu w drugim i trzecim czytaniu poprawki do kodeksu karnego – informuje we wtorek niezależny portal Meduza.

Poprawki przewidują karę więzienia za dobrowolne poddanie się oraz odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych; w ustawie pojawiły się pojęcia „mobilizacja” i „stan wojenny”.

W KK pojawi się nowy artykuł – „dobrowolne poddanie się”, za który przewidziano karę do 10 lat pozbawienia wolności.

Ponadto pojawił się artykuł dotyczący szabru – za to przestępstwo grozi kara do 15 lat więzienia.

Po raz pierwszy pojawia się sformułowanie „mobilizacja” i „stan wojenny”. Jeśli do wymienionych przestępstw dojdzie w czasie mobilizacji lub stanu wojennego, będzie to okoliczność zwiększająca karę.

W ustawie przewidziano zaostrzenie kary za samowolne oddalenie się z jednostki „w czasie mobilizacji lub stanu wojennego” (do 10 lat). Odpowiedzialność karna jest także przewidziana w przypadku niestawienia się poborowych na wezwanie władz wojskowych oraz w przypadku dezercji.

Wprowadzona zostaje również kara za niewypełnienie rozkazu dowódcy wydanego w czasie stanu wojennego, w czasie wojny lub w warunkach konfliktu zbrojnego lub prowadzenia działań zbrojnych, a także za odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych (od dwóch do trzech lat więzienia).

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy