Reklama

Świat

W. Brytania: Elżbieta II spocznie w Windsorze koło rodziców, siostry i męża

Bartłomiej Niedziński/PAP
Dodano: 18.09.2022
67142_43471341_43471339
Share
Udostępnij
Ostatecznym miejscem spoczynku brytyjskiej królowej Elżbiety II będzie niewielka kaplica pamięci Jerzego VI, która przylega do prezbiterium w kaplicy św. Jerzego na terenie zamku w Windsorze. Tam pogrzebani są rodzice oraz siostra zmarłej monarchini.
Kaplica pamięci Jerzego VI jest najnowszą częścią kaplicy św. Jerzego. Jej budowa została zlecona i sfinansowana przez Elżbietę II po śmierci jej ojca, króla Jerzego VI. Ponieważ monarcha zmarł przedwcześnie i raczej niespodziewanie, przed jego śmiercią nie ustalono, gdzie miałby zostać pochowany. Trumnę z jego ciałem umieszczono zatem w królewskiej krypcie w podziemiach kaplicy.
 
Budowę małej kaplicy, aby tam ostatecznie złożyć ciało Jerzego VI, Elżbieta II zleciła w 1962 r., czyli 10 lat po jego śmierci, a została ona ukończona w 1969 r. W odróżnieniu od bogato zdobionych nagrobków wcześniejszych monarchów, które znajdują się w krypcie, nagrobek Jerzego VI to jedynie marmurowa płyta z wyrytym imieniem i latami życia. W 2002 r. w kaplicy umieszczono prochy młodszej córki króla, księżniczki Małgorzaty, a także jego żony, Elżbiety Bowes-Lyon, która była nazywana królową-matką.
 
Trumna z ciałem Elżbiety II zostanie umieszczona w kaplicy pamięci Jerzego VI w poniedziałek wieczorem, już po zakończeniu publicznych uroczystości pogrzebowych, podczas ceremonii tylko dla członków rodziny. W tym samym czasie przeniesiona zostanie tam trumna z ciałem zmarłego w zeszłym roku jej męża, księcia Filipa, która pozostaje w królewskiej krypcie.
 
Kaplica św. Jerzego na zamku w Windsorze jest dostępna dla zwiedzających.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy