Reklama

Świat

Kumoch: prezydent Andrzej Duda omówił z brytyjską premier Liz Truss kwestie bezpieczeństwa i przyszłej współpracy obu krajów

Aleksandra Rebelińska, Adrian Kowarzyk/PAP
Dodano: 18.09.2022
67138_43470823_43402365
Share
Udostępnij
W niedzielę w Londynie prezydent Andrzej Duda spotkał się nową brytyjską premier Liz Truss; rozmowy dotyczyły kwestii bezpieczeństwa i przyszłej współpracy polsko-brytyjskiej w obliczu konfliktu ukraińskiego – poinformował w niedzielę PAP szef BPM Jakub Kumoch.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch w niedzielę w rozmowie z PAP poinformował o przebiegu niedzielnego spotkania Andrzeja Dudy z nową brytyjską premier Liz Truss, do którego doszło w jej siedzibie na Downing Street. "Większość rozmowy zajęły kwestie bezpieczeństwa i przyszłej współpracy polsko – brytyjskiej w obliczu konfliktu ukraińskiego. "Obie strony są zdeterminowane do pomocy Ukrainie i odepchnięcia rosyjskiego zagrożenia" – zaznaczył Kumoch.
 
Rozmawiano także o kalendarzu wizyt i o zacieśnieniu współpracy polsko-brytyjskiej, również w dziedzinie surowcowej i gospodarczej. "Polska ocenia współpracę z Wielką Brytanią bardzo wysoko i uważa ją za jednego dwóch z kluczowych zachodnich sojuszników w obliczu rosyjskiej agresji" – dodał Kumoch.
 
Andrzej Duda był jednym z pięciu zagranicznych przywódców, którzy przy okazji pogrzebu brytyjskiej królowej Elżbiety II odbyli krótkie spotkania z szefową brytyjskiego rządu – pozostali to premierzy Australii, Nowej Zelandii, Irlandii i Kanady.
 
Wcześniej prezydent wpisał się do księgi kondolencyjnej wyłożonej po śmierci Elżbiety II. Polski prezydent oddał jej również hołd w Westminster Hall, gdzie wystawiona jest trumna z jej ciałem.
 
Do oddania hołdu monarchini w Westminster Hall oraz wpisania się do księgi kondolencyjnej, wyłożonej w Lancaster House, budynku należącym do brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, zostali zaproszeni wszyscy zagraniczni przywódcy, którzy wezmą udział w poniedziałkowym pogrzebie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy