Reklama

Świat

Zełenski: Na każdy przejaw terroru Rosji będzie twarda i zasadnicza reakcja

PAP
Dodano: 16.09.2022
66938_16wrz3
Share
Udostępnij
Ukraina musi pokazać, że na każdy przejaw rosyjskiego terroru będzie twarda i pryncypialna reakcja powiedział w czwartek w wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, informuje Ukrinform.

Dzisiaj podziękowałem Pani Ursuli von der Leyen, która już po raz drugi od początku inwazji odwiedziła Kijów, za udzielone nam wsparcie – makrofinansowe, sankcyjne, obronne. Rozmawialiśmy również o współpracy energetycznej, która jest niezwykle ważna dla Ukrainy i każdego kraju UE przed zimą, którą Rosja będzie próbowała wykorzystać przeciwko nam wszystkim w Europie, powiedział prezydent.

Poinformowałem panią przewodniczącą Komisji Europejskiego, kontynuował prezydent Zełenski, o nowej i szczególnie nikczemnej taktyce rosyjskich terrorystów – atakach na infrastrukturę energetyczną i hydrotechniczną. Właśnie podczas jej pobytu w Ukrainie armia rosyjska przeprowadziła nowy atak rakietowy na Krzywy Róg. W obu przypadkach na budowle hydrotechniczne. Cel tych uderzeń jest całkowicie jasny. To są ataki na ludzi, na normalność życia na Ukrainie. Państwo terrorystyczne stara się pokazać, że takimi uderzeniami może zrekompensować tchórzostwo i niekompetencję wojska, niepowodzenie w wysiłkach na rzecz uniknięcia sankcji i izolacji ekonomicznej.

W odpowiedzi musimy pokazać,stwierdził Zełenski, że na każdy przejaw rosyjskiego terroru zawsze będzie twarda i zasadnicza reakcja. Dlatego potrzebny jest ósmy pakiet sankcji UE – rozmawialiśmy o tym z panią Ursulą. Potrzebna jest też pryncypialna decyzja Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie państwa terrorystycznego, prawne uznanie tego statusu, o czym rozmawialiśmy ostatnio podczas wizyty sekretarza stanu USA Anthony'ego Blinkena w Kijowie.

Potrzebny jest postęp w dostarczaniu Ukrainie systemów obrony powietrznej. Mamy już umowy z niektórymi krajami, nasi dyplomaci współpracują z innymi. Chcę podkreślić, że bez zapewnienia nam wystarczającej liczby wystarczająco skutecznych systemów obrony przeciwlotniczej, które będą chronić ukraińskie niebo, Rosja nadal będzie bezkarna i prowokować nowe lokalne i globalne kryzysy. Dlatego ochrona Ukrainy przed rosyjskimi rakietami jest naprawdę podstawowym elementem globalnego bezpieczeństwa, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy