Reklama

Świat

EMA zaleciła dopuszczenie do obrotu szczepionki Pfizer/BioNTech dostosowanej do nowych wariantów Covid-19

Łukasz Osiński/PAP
Dodano: 12.09.2022
66766_43420570_40893517
Share
Udostępnij
Europejska Agencja Leków (EMA) w poniedziałek zaleciła dopuszczenie do obrotu nowej, dostosowanej do wariantów koronawirusa BA.4 i BA.5 Omicron szczepionki firmy Pfizer/BioNTech.
Nowa szczepionka jest przeznaczony dla osób w wieku 12 lat i starszych, które otrzymały co najmniej podstawowy cykl szczepienia przeciwko Covid-19. Jest "zaadaptowaną" wersją szczepionki mRNA przeciwko Covid-19 o nazwie Comirnaty.
 
"Szczepionki są przystosowane do lepszego dopasowania do krążących wariantów SARS-CoV-2 i oczekuje się, że zapewnią szerszą ochronę przed różnymi wariantami. Szybka ocena dostępnych danych na temat tych dostosowanych szczepionek umożliwi ich terminowe zastosowanie w jesiennych kampaniach szczepień" – podała EMA.
 
Na podstawie wszystkich dostępnych danych EMA stwierdziła, że oczekuje się, że nowa szczepionka będzie skuteczniejsza niż pierwotna wersja w wywoływaniu odpowiedzi immunologicznej przeciwko wariantom BA.4 i BA.5.
 
"Oczekuje się, że profil bezpieczeństwa szczepionki będzie porównywalny z profilem Comirnaty Original/Omicron BA.1 i samego Comirnaty, dla którego dostępna jest duża liczba danych" – podała Agencja.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy