Reklama

Świat

Premier Truss: królowa była skałą, na której zbudowano Wielką Brytanię

Bartłomiej Niedziński / PAP
Dodano: 09.09.2022
66673_09wrz1
Share
Udostępnij
Brytyjska premier Liz Truss, oddając w piątek hołd zmarłej dzień wcześniej królowej Elżbiecie II powiedziała, że była ona "jednym z największych przywódców, jakich znał świat" i "skałą, na której zbudowano współczesną Wielką Brytanię".

"Pamiętamy przyrzeczenie, które złożyła w dniu swoich 21. urodzin, by poświęcić swoje życie służbie. Cała Izba się zgodzi – nigdy obietnica nie została tak całkowicie spełniona. Jej oddanie obowiązkom pozostaje dla nas wszystkich przykładem" – mówiła Truss.

W związku ze śmiercią królowej, Izba Gmin zebrała się w piątek na nieplanowanym wcześniej posiedzeniu, aby oddać hołd Elżbiecie II. Posiedzenie będzie trwało w piątek do późnego wieczora, a następnie będzie kontynuowane w sobotę.

"Pozostawiła po sobie nowoczesny, dynamiczny naród, który rozwijał się i kwitł pod jej rządami. To dzięki niej Zjednoczone Królestwo jest dziś tak wspaniałym krajem. Dzięki niej Wspólnota Narodów jest rodziną narodów, którą jest dzisiaj. (…) Wymyśliła monarchię na nowo dla współczesnych czasów, była orędowniczką wolności i demokracji" – dodała szefowa rządu, dodając, że hołdy dla królowej spływają ze wszystkich kontynentów.

"Składamy hołd naszej zmarłej Królowej i oferujemy lojalną służbę naszemu nowemu Królowi. Jego Wysokość Król Karol III ponosi ogromną odpowiedzialność, którą teraz dźwiga za nas wszystkich. Nawet w czasie żałoby jego poczucie obowiązku i służby jest wyraźne. Jesteśmy mu winni naszą lojalność i oddanie" – podkreśliła Truss.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy